Unesou to vaše plíce? Ptejte se mobilu

Rádi byste vyrazili na čerstvý vzduch, ale nejste si jisti tím, co budete venku dýchat?Neláká vás procházka pod smogovou pokličkou? Obyvatelé San Diega mají v tomto směru štěstí. Stačí se podívat na mobilní telefon – chytrá aplikace, napojená na stovku citlivých senzorů vám prozradí jak čisté a zdravé je aktuálně ovzduší.

Mobilní aplikace CitySense vám prozradí aktuální stav kvality ovzduší ve městě. foto: UCSD
Mobilní aplikace CitySense vám prozradí aktuální stav kvality ovzduší ve městě. foto: UCSD

Kalifornská města, přičemž San Diego není výjimkou, nepatří mezi právě ta nejčistší, a to nejen pokud jde o kvalitu vzduchu. Nicméně aktuální předpověď „čistoty ovzduší“ může být k nezaplacení, pokud jste v takovém městě nuceni žít, a přitom trpíte dýchacími obtížemi. Právě kvůli lidem trpícím respiračními poruchami rozjeli vědci z Kalifornské univerzity (UCSD) tento sympatický nový projekt.

Na jedné straně stála poptávka po kvalitních datech, týkající se čistoty ovzduší,“ říká William Griswold, profesor počítačových technologií na UCSD. „I když se to zdá neuvěřitelné, na obrovskou rozlohu města s více než 3,5 miliony obyvateli připadá jen desítka meteorologických stanic, monitorujících kvalitu vzduchu. Státní instituce poptávaly informace, které od nich zase žádali místní lidé. A my jsme přišli s řešením.

Po městě jsme nainstalovali stovku stabilních senzorů, které on-line přenášejí data o kvalitě vzduchu do naší meteorologické databáze,“ popisuje technologii Griswold. „Odtud si je můžete jednoduše s pomocí mobilní aplikace CitySense v reálném čase stáhnout, a vždycky tak víte, jestli to vaše plíce unesou.“ Člověk tedy nemusí být vybaven vlastním senzorem, jen ho GPS navigátor mobilního telefonu „přiblíží“ k nejbližší měřící stanici.

Postarali jsme se o to to, aby se „neviditelná“ data stala viditelná a dostupná široké veřejnosti,“ chválí si záměr Griswold. „Systém, pojmenovaný CitySense, je prozatím schopen informovat o koncentraci běžných polutantů v městském ovzduší – oxidu uhelnatém, hladině ozónu a oxidů dusíku.

Meteorologická databáze není samoúčelná – informace z ní putují jednak k uživatelům chytrých telefonů, ale také na centrálu Agentury pro ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency, EPA).

Právě tam si hygienici pochvalují, že s takovým balíkem pohotových informací mohou lépe sledovat bodové a plošné zdroje znečištění. Systém hodlají adoptovat i jiné americké metropole.

CleanTechnica.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *