Tipy, jak na jaře pečovat o svou zahradu ekologicky, ale účinně

Záleží vám na tom, jaké přípravky ve své domácnosti používáte? Preferujete nákup ekologických čisticích prostředků a snažíte se o to, aby vaše domácnost byla takzvaně eco-friendly? Neboli, kdybychom to chtěli říct hezky česky, ohleduplná k přírodě a na ekologické bázi? Péče o domácnost může být se současnou nabídkou ekologických výrobků na trhu snadná, jak je na tom ale péče o zahradu? 

Připravili jsme pro vás několik tipů na to, jak se o svou zahradu postarat ekologicky, ale přesto účinně.

Základní jarní očista zahrady

Až slezou poslední zbytky sněhu a počasí si přestane hrát na aprílové, bude načase navrátit vaší zahradě život. S pomocí kvalitního postřikovače můžete vyčistit zanesené spáry a zároveň jej využít také k péči o stromy a rostliny. Postřikovače existují v několika základních provedeních:

  • motorové,
  • akumulátorové,
  • ruční.

Jejich výběr záleží na tom, jak velkou plochu vaše zahradě zabírá a také na tom, kolik v ní máte rostlin a stromů. Malou zahrádku obstaráte s ručním postřikovačem, který je zároveň i nejlevnější. Na obrovskou zahradu ale volte raději postřikovač motorový.

Zbavte se plísní a dalších chorob

Po základní vodní očistě přichází na řadu kontrola škod. Jak moc se na vaší zahradě zima podepsala? Pečlivě ohledejte všechny stromy a rostliny. Pokud je to nutné, odstraňte slabé a mrtvé větve a stonky. S případnými nemocemi a plísněmi si hravě poradíte s pomocí organických přípravků. Ty se v posledních letech dostávají do popředí před těmi anorganickými a jsou stejně účinné. Přípravky proti houbovým chorobám na organické bázi jsou ale většinou určeny na konkrétní druhy hub. Proto je vhodné se před jejich použitím ujistit, že houba, která napadla vaši zahradu, je opravdu tatáž houba, na kterou je přípravek určen.

foto: Donna Apsey / Shutterstock.com

Jak na zahradě šetřit vodou a zároveň potěšit rostliny

Základní jarní péče o zahradu je úspěšně za námi a nyní přichází čas nachystat ji na novou sezónu. Pokud používáte k uchování dešťové vody barel, je načase vyndat jej z garáže a umístit na své místo. Sběr dešťové vody šetří vaši spotřebu vody pitné a rostliny, a stromy tuto vodu milují. Vlastníte-li zahradní domeček, ve kterém uchováváte nářadí, můžete si menší barel na vodu pořídit také k němu a vodu využít na nezbytné mytí použitého zahradního náčiní.

Pozorování života v zahradě a péče o drobné ptactvo

Rádi pozorujete život v přírodě a pravidelně kupujete semínka a zrní pro drobné ptáčky, kterým potravu připravujete do krmítek? Dávejte pozor, kam krmítko v zahradě umístíte. Nejlepší je umístění vysoko nad zemí, aby se do něj nedostaly kočky. Je-li součástí vaší zahrádky i menší rybníček nebo fontánka, ke které se slétávají ptáčci a používají ji místo pítka, ujistěte se, že v jejím okolí nepoužíváte žádné chemické přípravky. Mohlo by totiž dojít k dekontaminaci vody, což by mělo pro ptactvo katastrofální následky.

Posviťte si na to ekologicky

Na dlouhé a horké letní dny si ještě budeme muset chvilku počkat, ale než přijdou, rozestavte do své zahrady venkovní solární světla. Ty se během dne nabijí slunečním zářením a v podvečer, až zapadne slunce, vám prozáří zahradu. Nejenom, že vypadají krásně, ale navíc s jejich pomocí také ušetříte. Zapomeňte tedy na kabely a prodlužovačky a vyměňte je za stylové, moderní a úsporná solární svítidla.

Ať vám jde jarní údržba zahrady od ruky a brzy je vše přichystané na novou sezónu. Pustíte-li se do ní s vervou a odhodláním, budete mít brzy hotovo a budete se moci kochat pohledem na kvetoucí rostliny, probouzející se stromy a veselé drobné ptactvo. Samozřejmě vás neminou ani pohodové večery s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *