Objem arktického ledu se minulou zimu opět snížil

Ke snížení objemu arktického ledu během loňské zimy došlo v důsledku globálního oteplování a dlouhodobých přírodních změn v této oblasti. Uvedl to server BBC s odvoláním na představitele mise CryoSat, kterou uskutečňuje Evropská kosmická agentura (ESA).

Ubývání arktického ledu znamená kritické ohrožení životního prostředí mimo jiné i pro polární medvědy. foto: Yeoman Alphonso Braggs, US-Navy, licence public domain
Ubývání arktického ledu znamená kritické ohrožení životního prostředí mimo jiné i pro polární medvědy. foto: Yeoman Alphonso Braggs, US-Navy, licence public domain

Věděcký satelit CryoSat naměřil během března a dubna pouze necelých 15 000 kilometrů krychlových ledu. Přitom právě v tomto období bývala v dřívějších letech ledová kra nejtlustší.

Je to nejméně od roku 2010. V tomto roce mise započala svá měření. Na vědecké konferenci v Edinburghu vědci ESA prohlásili, že před třiceti lety byl objem ledu koncem zimy pravděpodobně dvojnásobný.

Satelit dokáže měřit tloušťku ledu s přesností 20 centimetrů. Naměřené údaje přenáší do map. Jedná se o první mapování tohoto druhu s pomocí radarového výškového měření. Technologie nabízí přesnější výsledky, než jaké byly přístupné doposud. Snímkování nebrání ani mraky nebo dlouhodobá tma.

„Po tříletém měření vidíme, že některé části ledové krusty se ztenčily rychleji než jiné. Na konci (loňské) zimy byl led tenčí než obvykle,“ řekl na sympoziu britský vědec Andy Shepherd.

„Otázkou je, co způsobuje tento úbytek. Určitě to souvisí s očekávanými dopady globálního oteplování, ale musíme také lépe porozumět přírodním změnám, ke kterým nejspíš dochází v průběhu desítek let. CryoSat nám může pomoci i k tomuto porozumění,“ usoudil představitel ESA Alan O’Neill.

Satelit je v dobrém stavu a měl by být schopen fungovat a mapovat stav arktického ledu asi do roku 2020, prohlásil manažer mise Tommaso Parrinello.

Každoročně prochází arktické moře různými změnami a k nim patří i tání velkého množství ledu. Satelitní snímkování odhalilo během posledního desetiletí zrychlení postupného ubývání ledu v Severním ledovém oceánu.

Ředitel programu geologických pozorování ESA Volker Liebig loni prohlásil: „V příštích letech se Arktida stane velmi důležitým geopolitickým regionem. Existují domněnky, že se tu nachází 15 až 20 procent celosvětových zásob ropy a zemního plynu a až led roztaje, budou tu kratší plavební cesty pro lodní dopravu. Satelity budou hrát stále důležitější roli v trvalém managementu tohoto citlivého regionu.“

Sdílet: