Objem arktického ledu se minulou zimu opět snížil

Ke snížení objemu arktického ledu během loňské zimy došlo v důsledku globálního oteplování a dlouhodobých přírodních změn v této oblasti. Uvedl to server BBC s odvoláním na představitele mise CryoSat, kterou uskutečňuje Evropská kosmická agentura (ESA).

Ubývání arktického ledu znamená kritické ohrožení životního prostředí mimo jiné i pro polární medvědy. foto: Yeoman Alphonso Braggs, US-Navy, licence public domain
Ubývání arktického ledu znamená kritické ohrožení životního prostředí mimo jiné i pro polární medvědy. foto: Yeoman Alphonso Braggs, US-Navy, licence public domain

Věděcký satelit CryoSat naměřil během března a dubna pouze necelých 15 000 kilometrů krychlových ledu. Přitom právě v tomto období bývala v dřívějších letech ledová kra nejtlustší.

Je to nejméně od roku 2010. V tomto roce mise započala svá měření. Na vědecké konferenci v Edinburghu vědci ESA prohlásili, že před třiceti lety byl objem ledu koncem zimy pravděpodobně dvojnásobný.

Satelit dokáže měřit tloušťku ledu s přesností 20 centimetrů. Naměřené údaje přenáší do map. Jedná se o první mapování tohoto druhu s pomocí radarového výškového měření. Technologie nabízí přesnější výsledky, než jaké byly přístupné doposud. Snímkování nebrání ani mraky nebo dlouhodobá tma.

„Po tříletém měření vidíme, že některé části ledové krusty se ztenčily rychleji než jiné. Na konci (loňské) zimy byl led tenčí než obvykle,“ řekl na sympoziu britský vědec Andy Shepherd.

„Otázkou je, co způsobuje tento úbytek. Určitě to souvisí s očekávanými dopady globálního oteplování, ale musíme také lépe porozumět přírodním změnám, ke kterým nejspíš dochází v průběhu desítek let. CryoSat nám může pomoci i k tomuto porozumění,“ usoudil představitel ESA Alan O’Neill.

Satelit je v dobrém stavu a měl by být schopen fungovat a mapovat stav arktického ledu asi do roku 2020, prohlásil manažer mise Tommaso Parrinello.

Každoročně prochází arktické moře různými změnami a k nim patří i tání velkého množství ledu. Satelitní snímkování odhalilo během posledního desetiletí zrychlení postupného ubývání ledu v Severním ledovém oceánu.

Ředitel programu geologických pozorování ESA Volker Liebig loni prohlásil: „V příštích letech se Arktida stane velmi důležitým geopolitickým regionem. Existují domněnky, že se tu nachází 15 až 20 procent celosvětových zásob ropy a zemního plynu a až led roztaje, budou tu kratší plavební cesty pro lodní dopravu. Satelity budou hrát stále důležitější roli v trvalém managementu tohoto citlivého regionu.“

6 komentářů: „Objem arktického ledu se minulou zimu opět snížil

 • 2. 10. 2013 (11.54)
  Trvalý odkaz

  A co doplnit tento článek o stav ledu v Antarktidě (jižní hemisféra). Četné stanice zaznamenávají přírůstek ledu (http://osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=7141). Bohužel toto zdejší odporníky(člověk, který místo seriózního výzkumu jen klade odpor jiným myšlenkám) nezajímá.

  Reagovat
 • 2. 10. 2013 (9.17)
  Trvalý odkaz

  Jo. JO. Oteplovači z hladu po penězích už ani nevědí co píší.
  Jako by jim nestačilo falšovat statistiky..

  Reagovat
 • 2. 10. 2013 (8.18)
  Trvalý odkaz

  Tak tento clanok ma maximalne vytocil…VELKA NEPRAVDA …studujem katedru matematiky a fyziky zameranie glacioklimatologia severnej hemisfery co je arktida…je pravdou ze stav ladu v arktide je zalostny ale posledna zima bola pre lad viac nez dobra a to nehovorim o letnej sezone

  po 1. ESA je agentura plna lobistov za globalne oteplovanie !!

  po 2. co to je sakra za udaj 15 000 km3 ladu ved to je len zlomok z toho co tam byva cez leto nie to este cez zimu… keby ubudne 15 000 000 km3 nepoviem ale 15 000 km3 je ako kvapka vody vo vani !

  po 3. Hrubka ladu sa meni denno denne , primrzanim, snezenim, sublimaciou…

  po 4. Nekopirujte bulvar a kazdu blbost, prv nez nieco napisete si to overte na odbornych strankach ako je … http://www.dmi.dk/groenland/

  po 5. rozloha ladu tento rok je viac nez dobra a roztopila sa ho menej ako za posledne roky a neroztopila sa vecsina ladu z minuleho roka cize ak prezil 2 sezony este viac zhrubol

  http://www.ijis.iarc.uaf.edu/seaice/extent/Sea_Ice_Extent_v2_L.png

  po 6. Lobisti by vam mali aj povedat,ze napriklad zas v Antarktide je kazdym rokom viac a viac ladu a rok 2013 bude dalsi z rady rekordnych !

  http://www.dmi.dk/uploads/pics/antarctica_icemax2013.gif

  po 7. Navrhujem vam tento clanok zmazat, lebo je dezinformacny a klamlivy …ludi ktori o tejto problematike moc nevedia dalej lan plasite a u odbornej verejnosti si robite hambu!

  Reagovat
  • 2. 10. 2013 (13.43)
   Trvalý odkaz

   Lukáši,
   nevím, kterou katedru matematiky a fyziky přesně studujete, ale:
   1. 15 000 000 km3 je hloupost. V takovém případě by pro plochu 15 000 000 km2, odečtenou v březnu z Vašeho grafu musel být led silný 1 km. Naopak Váš graf pro březen dává pro objem 15 000 km3 realistickou hloubku 1 m. Zima mohla být relativně dobrá z hlediska rozlohy, ale led se ztenčoval, o tom je ten článek.
   2. Silnější tvorba ledu v Antarktidě je zajímavá, nicméně o ní článek nemluví (nebo-li ji ani nepopírá).
   3. Sluneční aktivita s periodou 10 let nemůže vysvětlovat trvalé oteplování v posledním století.
   4. Nic dalšího věcného jsem tam pak už nenašel – ten kdo nechce, věřit nebude. I když se naprostá většina odborníků (snad s výjimkou Vaší katedry) na existenci i příčině globálního oteplování shoduje.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *