Hamburk do dvaceti let odepíše auta v centru

Do dvaceti let nebudete v Hamburku potřebovat . Takový cíl si vytýčili městští plánovači pro další dvě dekády, s tím že se pokusí propojit stávající a nově budované parky, zahrady, příměstské lesy a hřbitovy s pěšími zónami a cyklostezkami.

„Město, ve kterém dnes narazíte na 2043 mostů, se propojí zelenými koridory. foto: Hamburk
„Město, ve kterém dnes narazíte na 2043 mostů, se propojí zelenými koridory. foto: Hamburk

Nově vytvořená síť má pokrýt 40 % rozlohy druhého největšího německého města, a učinit tak zde automobilovou dopravu zcela zbytečnou.

Zatímco jinde podléhají podobné ozeleňovací vize přísným direktivám, například zákazů, či omezením vjezdu osobních vozů do centra, Němci to tentokrát zkouší jinak.

Tím, že vytvoří fungující alternativu a patřičně ji podpoří, učiní stávající neekologický trend nadbytečným. Tvorba Grünes Netz, tedy zelené sítě, má podpořit celkovou obyvatelnost města a vytvořit z něj zelený klenot na pobřeží.

Chodníky, cyklostezky, přemostění a průchody mají metropoli znovu navrátit lidem, ať už pěším či jezdících na kole.

Místní obyvatelé navržený plán podporují, ale není to jen díky ekologickému uvědomění. Město se totiž přímo potýká s dopady klimatických změn v takové míře, že se otázka ozelenění a „očištění“ stává životně důležitou nezbytností.

Ne každý z 1,7 milionu obyvatel Hamburku si všiml, že ve městě se za posledních šedesát let zvýšila průměrná teplota o 1,2 °C, ale to že se hladina Labe zvýšila o o dvacet centimetrů už zaznamenali všichni. Do roku 2100 se očekává zvýšení vodní hladiny o dalších 30 centimetrů, a tak jsou podobná eko-opatření vítána.

Nejenže centrum bez aut prospěje čistotě ovzduší, ale plánovaná vytvořená zelená prostranství budou sloužit také jako bezpečnostní poldry, rozlivy v případě povodní.

„Město začne žít jinak. Lidmi a pro lidi. Budete si moci užívat pikniky pod zelenými stromy, jezdit do práce a nákupy na kole, a všude se dostanete po svých,“ popisují plán městští architekti.

„Auto se vám bude hodit jen na víkendový výlet z města.“ Jejich práci nahrávají i prostorové dispozice intravilánu. Zatímco většina měst je soustředěna kolem jednoho centra, Hamburg je tvořen „jádry“ na severu a jihu.

Angelika Fritsch, mluvčí hamburské radnice, podotýká: „Zatímco jiná evropská města, jako například Kodaň nebo Londýn disponují „zeleným kruhem“, tedy pásem zeleně obkružujícím centrum, tady to bude jiné. Nebudeme oddělovat centrum od předměstí, ale vytvoříme funkční dopravní strukturu, která umožní dostat se z okrajových částí až do centra bez nutnosti startovat automobil.“

2 komentáře: „Hamburk do dvaceti let odepíše auta v centru

  • 31. 7. 2014 (13.32)
    Trvalý odkaz

    Nápad je to zajímavý, ale nevím, jestli to bude mít valný účinek na tu hladinu, přece jenom je to jedno město. Spíš přemýšlím jestli si Hamburk nesedá, protože nevím jak by bylo možné aby hladina Labe vzrostla skoro o čtvrt metru, buď by musely rapidně stoupnout průtoky, čehož bychom si asi i u nás všimli a ani se minezdá že by i při místních podmínkách mohlo hladinu ovlivnit oteplení, dvacet čísel je příliš mnoho.

    Stejně bude muset nějaká doprava stále probíhat, jestli chtějí vsadit na tramvaje, pak bude možná prašnost ještě o něco vyšší, protože ty používají pískování pro zlepšení jízdních podmínek. Pokud ale budou koleje v zatravněných pásech tak to nemusí být tak strašné, případně pokud je město na rovině, tak je pískování o něco menší.

    Možná maximální elektrifikace veřejné dopravy by byla levnější, pokud by autobusy byly nahrazeny trolejbusy, troleje by navíc zavdaly příčinu k vykázání všech vyšších, zejména nákladních, automobilů z centra města. Navíc pokdu by byly vybaveny bateriemi, mohly by trolejbusy pomáhat se stabilizací sítě, to by mohlo být výhodné vzhledem k Německému pokusu o přechod na maximum OZE.

    Ochlazení města bude jistě vítaným benefitem, pokud se provede debetonifikace. Snad v Americe skupina nadšenců rozrušuje zbyječkami beton v opuštěnýách částech měst a starých véce méně rozpadlých fabrikách, aby urychlily ozelenění. v rozbytém betonu se uchytí rostliny a ty dílo dokonají.

    Reagovat
  • 30. 7. 2014 (9.36)
    Trvalý odkaz

    Velmi odvážná vize. Přeji mnoho zdaru při jejím plnění. Samozřejmě si nedokážu představit město zcela bez aut nebo jiných vozidel. Protože vždy bude nějaký transport zapotřebí. Lidí i věcí. Např. veřejná doprava – rychlost pěšího je stále jen 5 km/hod, cyklisty 20 km/hod., tzn. cokoliv je dále než 5 km od bydliště, je časově velmi daleko. Co obsluha města – zásobování obchodů a restaurací, odvoz odpadů, záchranné složky. Ovšem i kdyby šlo jen o to dostat dopravu na minimum, je to obrovské plus. Dodnes mám zážitek z 90.let 20.století z Karlsruhe, kde dopravu v centru svedli pod zem do tunelů a podzemních parkovišť a celé centrum byla obrovská pěší zóna, kde korzovali lidé, cyklisti a na zapuštěných kolejích v gumových panelech se potichu pohybovala kyvadlově v pravidelném taktu tramvaj. Ten rozdíl oproti jiným městům byl doslova slyšet a cítit.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *