Brazílie si oblíbila větrné turbíny od společnosti Gamesa

Původem španělská společnost Gamesa není na evropském trhu větrných elektráren žádným nováčkem. Jen do roku 2010 má na svém kontě produkci turbín o celkovém výkonu 10 000 MW, čímž vlastně přispěla ke snížení množství emisí o 51,9 milionů tun oxidu uhličitého.

„Zboží připravené k transportu u sídla společnosti Gamesa ve španělském Zamudio.“ Zdroj: CleanTechnica.com
„Zboží připravené k transportu u sídla společnosti Gamesa ve španělském Zamudio.“ Zdroj: CleanTechnica.com

I když jsou technická řešení společnosti Gamesa doprovázená výtečnou reputací napříč Asií, Evropou nebo USA, aktuálně připravovaná zásilka pro brazilský trh jí doslova otevřela dveře k vynikajícímu klientovi.

Brazilská vláda s Gamesa totiž nejprve uzavřela před koncem roku 2014 nákupní smlouvu na čtyřiapadesát větrných turbín G114 (o výkonu 2,0 MW), se kterými počítá pro několik projektů v severo-východních oblastech.

Instalace zamýšlených 150 MW má být rozdělena mezi União dos Ventos a několika měst podél Rio Grande do Norte. Gamesa zareagovala evidentně velmi pohotově, a domluvila dodací lhůty v plné shodě s přáním zadavatele.

Předpokládané dokončení těchto projektů je očekáváno v druhé polovině roku 2017, čímž se mimochodem celková kapacita větrných elektráren v Brazílii zvýší na 3300 MW.

Bezproblémovou spolupráci „na úrovni“ se společností Gamesa záhy ocenila brazilská vláda dalšími zakázkami regionálního významu: třináct turbín (typ G97, výkon 2 MW) má zamířit do regionu Papagaio a Coqueirinho, a následovat bude i osm kusů stejného typu na dvě větrné farmy poblíž Tamanduá Mirim ve státě Bahia. Dokončení těchto projektů je díky jejich menší velikosti očekáváno dříve než u velké zásilky, která jim předcházela, a to v první polovině roku 2016.

Gamesa evidentně nasbírala plusové body, a tak se s ní podle aktuálních zpráv počítá i při realizaci kontraktu na 84 MW soustavu větrných farem v oblasti Rio Grande do Norte, které připravuje konsorcium Iberdola-Neoenergia.

I sem by měla Gamesa dodat dvoumegawattové turbíny G114. Patnáct by jich mělo zamířit na farmu Santana I., patnáct na farmu Calango VI. a tucet na farmu Santana II.. I díky kontraktům s Brazílie teď vypadá budoucnost pro společnost Gamesa velmi růžově. Nové zakázky by totiž mohly zvýšit roční čistý zisk až o 250 milionů dolarů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *