Vyberte si ten nejlepší kuchyňský robot, poradíme vám jak na to!

Kuchyňský robot šetří místo, čas i námahu – poradíme vám, jak vybrat ten nejvhodnější.

Kuchyň bývá nejdůležitějším místem každé domácnosti. Postavit kuchyň tak, aby se v ní dobře pracovalo, není jednoduché. Klíčová je proto i správná volba přístrojů.

Kuchyňský robot je všestranný pomocník, který zastane roli několika jednotlivých přístrojů zároveň. Nabídka je dnes bohatá, ale o to důležitější je správně vybrat.

Jako všechny spotřebiče, i kuchyňské roboty se liší nejen cenou, ale také odolností, velikostí, materiálovou konstrukcí (plast/kov), praktičností, složitostí ovládání, hlučností, dostupným příslušenstvím a mnoha dalšími parametry.

Kuchyňská linka není neomezená. Správné využití dostupného prostoru je v kuchyni klíčové pro spokojenou práci. Proto je třeba vhodně vybrat i kuchyňského robota, které obvykle dělíme na dva základní typy: s ramenem a bez ramene. Těm bez ramene se řasto říká „food processor“.

Roboty bez ramene více připomínají klasický mixér. Dokážou v podstatě všechno nasekat, vyrobit třeba i smoothie, ale hnětení těsta po nich chtít nemůžete. Bývají levnější, než roboty s ramenem. Mezi známé výrobce patří například značky Bosch nebo Kenwood.

Naproti tomu roboty s ramenem jsou primárně uzpůsobeny právě pro hnětení a šlehání. Mezi nejznámější roboty s ramenem patří mimo jiné roboty Eta řady Gratus. Jejich cena se pohybuje od 10 000 Kč až po 25 000 Kč. Levnější je pak řada Gustus.

Nákupu kteréhokoliv typu kuchyňského robota musí předcházet rozvaha o tom, na co ho vlastně budete v kuchyni používat. Zamyslete si, co nejčastěji připravujete a kde by robot mohl najít vhodné využití. Pokud chcete více strouhat, volte food processor. Pokud hníst a míchat, volte robot s ramenem.

Roboty se prodávají v různě výkonných variantách. Hledejte příkon alespoň 1000 W. Liší se také objemem nádob, se kterými dokáže pracovat. Pro běžnou čtyřčlennou domácnost obvykle bohatě stačí tří- až čtyřlitrová nádoba. 

Jedním z pojmů, které mohou u robotů s ramenem zákazníky překvapit, je “středový” nebo “planetární” systém míchání. Středový znamená, že se metly točí pouze kolem své osy. Planetární znamená, že se točí jak kolem své osy, tak i podél okrajů celé mísy.

Výběr správného robota je podmíněn také tím, zda jej chcete z kuchyňské linky pravidelně sklízet, nebo jen nechat stát na svém místě. Zároveň se u každého typu informujte, zda jsou jeho komponenty vhodné pro mytí v myčce, což nemusí být pravidlem.