V soutěži EkoEDA školáci odevzdali téměř 70 tun vysloužilých elektrospotřebičů a baterií

Na konci listopadu byly v Praze vyhlášeny výsledky soutěže ve sběru vysloužilých elektrických a elektronických zařízení a baterií EkoEDA pořádané pro školy zapojené do projektu Zelená škola. I přes nepříznivou situaci spojenou s pandemií koronaviru děti z mateřských, základních a středních škol během necelých deseti měsíců odevzdaly k recyklaci celkem 68 tun elektra.

V kategorii mateřských škol vyhrála Mateřská škola Dušníky s bezmála 16 tunami vytříděných elektrozařízení. Mezi základními, speciálními a středními školami zvítězila Základní škola a mateřská škola Skorošice, jejíž žáci odevzdali přes 4,5 tuny elektroodpadu.

„Množství vysloužilých elektrospotřebičů a baterií, které v průběhu letošního roku dokázaly děti ze zapojených škol vysbírat, je obrovské. A to zejména s ohledem na to, že v souvislosti s pandemií koronaviru byly školy v průběhu roku uzavírány. Žáci překonali rekord z loňska, kdy vysbírali přes 44 tun elektrozařízení. Recyklací materiálu obsaženého v odevzdaných elektrozařízeních se pro letošek ušetřilo přibližně 46 tisíc kilogramů CO2. Takové množství uhlíku by muselo v průběhu jednoho roku absorbovat a přeměnit na kyslík celkem 1 541 stromů,“ říká David Vandrovec, generální ředitel společností REMA.

Soutěž EkoEDA vyhlašuje pro školy zapojené do projektu Zelená škola společnost REMA Systém, a. s. V tomto ročníku mohly mateřské, základní i střední školy zasílat vysbíraná vysloužilá elektrozařízení a baterie od 1. února 2020 až do 23. listopadu 2020. Zájem byl opět značný, vysbíralo se celkem 67 914 kilogramů elektroodpadu, z toho 49 532 kilogramů v kategorii mateřských škol a 18 382 kilogramů v kategorii základních, středních a speciálních škol, kde do celkových výsledků sběru jednoznačně promluvila probíhající epidemie.

Ideou soutěže a speciálně navrženého vzdělávacího programu je přiblížit pedagogům i žákům správný proces třídění a recyklace vysloužilých elektrozařízení a baterií, kam patří například nepoužívané elektrické spotřebiče, mobilní telefony, klávesnice a myši, přenosné baterie i akumulátory nebo staré CD a DVD nosiče. Právě nefunkční baterie jsou přitom předmětem, který velmi často končí v obyčejném koši, což je zásadní chyba. Z baterií se dají znovu získat různé vzácné kovy, navíc obsahují škodlivé látky, které se s jejich rozkladem mohou dostat do půdy, podzemní vody nebo ovzduší. Žáci proto přinášejí zmíněné výrobky do školy a ta je uchovává ve speciální sběrné nádobě, kterou získá zdarma s registrací do programu Zelených škol. Zvítězí škola, jejíž žáci odevzdají nejvíce nepotřebných nebo vysloužilých elektrozařízení a baterií po přepočtu celkové hmotnosti na jednoho žáka.

Vítězné školy a třídy

První místo v soutěži EkoEDA si v kategorii mateřských škol stejně jako vloni odnesla Mateřská škola Dušníky, kde se vysbíralo necelých 678 kilogramů na žáka. Mezi základními, středními a speciálními školami zvítězila Základní škola a Mateřská škola Skorošice se sběrem téměř 413 kilogramu na žáka. Vítězné školy obdrží od pořadatele soutěže vouchery na nákup elektroniky v hodnotě 15 000 Kč. Školy, které se umístily na druhém a třetím místě, pak voucher v hodnotě 10 000 Kč a 5 000 Kč. Každá zapojená škola, která nashromáždila a odevzdala vysloužilá elektrozařízení, přenosné baterie a akumulátory v minimálním množství 100 kilogramů také obdrží vyplacenou finanční odměnu ve výši 1 Kč/kg bez DPH.

Kompletní výsledky soutěže EkoEDA 2020

Kategorie Mateřské školy

1. místo Mateřská škola Dušníky, příspěvková organizace – 677,61 kg na žáka

2. místo Čtyřlístek Poděbrady, z. s. – 318,90 kg na žáka

3. místo Mateřská škola, Uherský Brod, Primátora Hájka 2030, okres Uherské Hradiště – 240,39 kg na žáka

4. místo Základní škola a mateřská škola Rybná nad Zdobnicí (okres Rychnov nad Kněžnou) – 229,67 kg na žáka

5. místo Mateřská škola Solnice – 37,60 kg na žáka

Kategorie Základní a ostatní školy

1. místo Základní škola a Mateřská škola Skorošice, příspěvková organizace – 412,55 kg na žáka

2. místo Základní škola a Mateřská škola Stará Červená Voda, příspěvková organizace – 77,60 kg na žáka

3. místo Základní škola Křižany – Žibřidice, okres Liberec, příspěvková organizace – 70,93 kg na žáka

4. místo Základní škola a Praktická škola, Český Brod, Žitomířská 1359 – 38,98 kg na žáka5. místo Základní škola a mateřská škola Řehlovice, p. o. – 25,33 kg přepočtených na žáka