Chovejte se ke svému telefonu tak, aby vám vydržel co nejdéle. Chráníte tím životní prostředí

Výroba různých elektronických zařízení představuje pro přírodu značnou zátěž. Například smartphony se sice za necelých patnáct let své existence staly našimi každodenními pomocníky, bohužel, řada lidí se k nim chová jako k rychloobrátkovému zboží. Na svědomí to má i neustálá reklamní masáž, díky které mají spotřebitelé pocit, že si musí neustále kupovat nové a nové modely, a to nejen telefony, ale třeba i tablety či chytré hodinky. Přispívají k tomu i samotní operátoři, kteří na vás tlačí, abyste si každé dva roky vyměnili telefon, s tím, že vám pak poskytnou výhodnější tarif a podobně.

V obchodech vypadají nové přístroje opravdu lákavě. Ale už nevidíme, co všechno stojí za jejich výrobou a těžbou vzácných kovů, které se na jejich výrobu používají. Obrovským problém pro planetu se však stává i odpad z těchto přístrojů. Řada z nich se totiž nedá pořádně ani recyklovat. Pokud vás osud planety Země zajímá, můžete svých chováním sami přispět k tomu, aby se situace postupně zlepšila.

Dobře si rozmyslete, jakou značku si koupíte

Některé chytré telefony jsou dnes tak levné, že nemáte problém koupit si každý rok nový. Případně vám jej dají operátoři zdarma či za zvýhodněnou cenu k tarifu. Nenechte se tímto zlákat. Než si nějaký přístroj koupíte, dobře si zjistěte, jak dlouho vám přibližně takový telefon vydrží, jak dlouho na něj budete mít aktualizace, zda se dá jednoduše opravit a podobně. 

Přístroj si chraňte před poničením

Aby vám telefon co nejdéle vydržel, je třeba ho chránit. Kromě toho opravy bývají pěkně drahé. Například rozbitý displej může vaši peněženku dost zabolet. A u některých levnějších modelů nemá smysl jej ani opravovat. Přitom úplně stačí vhodný kryt na mobil. Není problém mít zcela průhledný kryt, aby stále byla vidět barva mobilu. Nebo si pořídit takový kryt, který má hravé barvy, je knížkový, vhodný na turistiku… Na výběr je jich dost. 

Také v případě krytu však buďte obezřetní při jeho výběru. Odpad z nich začíná být velkým problémem. Výrobci jich často vyprodukují mnohem více, než je potřeba a nepoužité kryty se pak hromadně vyhazují, aniž by je bylo možné recyklovat. Proto si dávejte pozor na to, z jakého materiálu je kryt vyrobený. Dnes už není problém koupit obal z různých kompozitní materiálů, jako je právě ten, který vidíte na obrázku, v tomto případě kryt na iPhone 11 Pro max. Kryt je odolný, flexibilní, rozložitelný a vypadá krásně. 

Ekologický kryt na iPhone 11 Pro max. Zdroj: Etuo.cz

Starý telefon hned nevyhazujte

Vždy, když už byste si rádi pořídili nový přístroj, nenechávejte si ten starý jen tak v šuplíku a nevyhazujte ho hned. Odstraňte všechna data, dejte ho do továrního nastavení a někomu ho ještě dejte, třeba svým dětem nebo příbuzným. Případně v dnešní době existuje řada firem, které vykupují starší přístroje na součástky, nebo je zrepasují.

Pokud už je telefon nepoužitelný a nechce si ho nechat na památku, dejte ho na recyklaci. Určitě ho neházejte do klasického směsného odpadu, ale do elektroodpadu. Případně ho doneste k výrobci. Například Apple má vlastní program recyklace. A na recyklaci dokonce používá dva speciální roboty, které jsou schopné staré telefony rozložit na součástky a opět z nich využít vše, co se dá vrátit do oběhu.