Jak vyřešit nepříjemné horko v bytě? Pomůžou praktické žaluzie nebo rolety

Příchod léta a s ním spojených teplých dnů někdo vítá s radostí, protože se konečně bude moci do sytosti vychutnat opalování a pobyt u vody. Pokud ale máte vysokou teplotu v domě, na léto se tak moc netěšíte. Je to pochopitelné. Přitom ale existuje řešení, a to v podobě zakrytí oken žaluziemi nebo roletami.

Z historie žaluzií a rolet

I v minulosti měli lidé potřebu se chránit před slunečním žárem. Týkalo se to zejména jižních oblastí Evropy, kde mají žaluzie svůj původ, jak ostatně dokládá i jejich název. Ten pochází z francouzského slova jalousie, což v překladu znamená žárlivost. Toto slovo se používalo nejspíš proto, že žaluzie měly žárlivě střežit pohledy dovnitř místnosti. Inspirací pro ně byly orientální harémy. První evropské žaluzie vůbec nebyly naklápěcí a vypadaly spíše jako nějaká mřížka. Víte, že polohovatelné žaluzie si nechal v roce 1812 patentovat pan Cochot, který byl francouzským truhlářem? Byly vyrobené z dřevěných lamel, kterými se dalo otáčet.

Systém, na kterém pracují rolety, byl patentován v USA, odkud se postupně dostal do celého světa. První výroba rolet v českých zemích byla zahájena na konci 80. let 19. století.

Žaluzie i rolety postupem času získaly různá vylepšení, ať už se týkala použitého materiálu nebo funkce. V současnosti je na výběr několik druhů žaluzií do oken:

  • horizontální,
  • vertikální,
  • venkovní,
  • vnitřní,
  • samonosné.
Zdroj obrázku: Lomax.cz

Výhody venkovních žaluzií

Když budete přemýšlet nad tím, jak vybrat žaluzie, měli byste si ujasnit, jestli chcete vnitřní, nebo venkovní. Pro druhou volbu jasně hovoří jejich výhody, k nimž patří také ochrana před případnými zloději. Vedle toho samozřejmě plní svoji základní funkci, a to:

  • chrání prostor uvnitř domu před slunečními paprsky a hlukem z ulice,
  • v zimě brání úniku tepla z místnosti,
  • zabraňují ušpinění oken od poletujícího prachu,
  • je možné k nim dodatečně vyrobit síť proti nechtěnému hmyzu.

Jak je zřejmé, venkovní neboli předokenní žaluzie nabízejí hodně plusů, což může být pro vás vodítkem, abyste si je zvolili. Pochopitelně mají i své mínusy. Je pravděpodobné, že za velkého větru budou venkovní žaluzie poněkud rachotit nárazy do oken. Na druhou stranu, jak často takto silný vítr vane? Jsou náročnější na údržbu, zvláště když bydlíte u rušné a prašné silnice, takže bude třeba lamely pravidelně zbavovat nánosu nečistoty. Nutno dodat, že výhody venkovních žaluzií převládají nad negativy. To dokládá i zvýšený zájem o jejich montáž mezi majiteli nemovitostí. 

Zdroj obrázku: Lomax.cz

Pohodlné větrání během dne i v noci

Ať už si vyberete venkovní žaluzie elektrické nebo mechanické, získáte praktický bytový doplněk, který vám bude sloužit ku prospěchu. Kromě toho, že jsou žaluzie i zajímavým architektonickým prvkem na fasádě, fungují velmi dobře při špatném spánku. Poskytnou totiž příjemné přítmí, v němž se dobře usíná. Díky nim a integrované síti proti hmyzu lze větrat klidně i v horké letní noci a nemusíte se bát, že vám dovnitř vlétnou otravní komáři, kteří by vám znepříjemnili spánek. 

Zdroj obrázku: Lomax.cz

Kolik stojí žaluzie?

Zajímá vás, jak finančně vychází pořízení pevných venkovních žaluzií nebo těch na elektrický pohon? Dlužno říct, že cena je závislá na stavu vašeho rodinné domu, použitém materiálu i tvaru lamel nebo způsobu jejich ovládání. Velmi často se nechávají vyrobit žaluzie na míru, aby perfektně sedly právě na vaše okna. Kvalitní venkovní žaluzie jsou obvykle dražší než interiérové a pro stanovení ceny je nejlepší kontaktovat firmu, která vám je bude vyrábět a montovat. Klidně si nechejte zpracovat více nezávazných nabídek od několika výrobců, abyste si mohli vybrat tu nejlepší.

Zdroj obrázku: Bonsales / Shutterstock.com

S venkovními žaluziemi vám už horko doma nebude. Určitě si také dopřejte lehké letní pokrmy a sprchu. Budete se cítit maximálně komfortně. Když se ke všem přidá ještě večerní větrání, nebude co řešit.