PERCIUM: Dostupný solární panel s účinností 20,4 %

Čínská JA Solar zahajuje v těchto dnech masovou výrobu solárních článků PERCIUM s účinnosti 20,4 %. PERCIUM je prvním komerčně dostupným monokrystalickým solárním článkem s více než 20% účinností.

Oblast Antelope Valley v Kalifornii v oblasti Los Angeles patří k nejprosluněnějším, i proto zde funguje nebo plánuje velké množství projektů solárních elektráren. Důležitá je i blízkost Los Angeles, kde je možné elektřinu spotřebovat. foto: SunPower
Oblast Antelope Valley v Kalifornii v oblasti Los Angeles patří k nejprosluněnějším, i proto zde funguje nebo plánuje velké množství projektů solárních elektráren. Důležitá je i blízkost Los Angeles, kde je možné elektřinu spotřebovat. foto: SunPower

Na našich stránkách jsme mnohokrát psali o dosahování rekordních účinností solárních článků. Avšak jednou věcí je dosahovat rekordy v laboratoři, druhou věci je dosáhnout stejných úspěchů na střechách našich domů.

Tentokrát však nebudeme psát o laboratorních pokusech, ale o reálném a dostupném produktu. V únoru čínská JA Solar představila nové solární články PERCIUM s účinnosti 20,4 %.

Před pár dny, po necelých čtyřech měsících, JA Solar zahájila jejich sériovou výrobu. Nyní je v provozu pouze jediná výrobní linka. Do konce roku se však články PERCIUM začnou vyrábět na 4 linkách,v přišitím roce na 8 linkách.

Jaká je vyroní kapacita v řeči čísel? V letošním roce se vyrobí solární články PERCIUM o celkovým výkonu 170 MW. V příštím roce pak už 350 MW.

JA Solar již dříve v tomto roce začal nabízet zákazníkům na japonském, britském, izraelském, čínském a německém trhu. Podle JR Solar se zejména na evropském a japonském trhu výrobek dočkal velmi pozitivní odezvy ze strany zákazníků.

Panely 6×10 PERCIUM osazené 60 články PERCIUM (156×156 mm2). Články byly certifikovány německým institutem Fraunhofer ISE ve Freiburgu. Modul 6×10 PERCIUM má dosáhnout špičkového výkonu 285 W a na konci roku 290 W.

Podle JA Solar přinese z jednotky plochy o 8 % více energie než běžné monokrystalické solární panely. Vyšší účinnost na jednotku plochy navíc snižuje náklady za dopravu, montáž i náklady na veškeré příslušenství solární elektrárny.

„Díky vysoké účinnosti převodu dochází ke snížení nákladů na watt výkonu, což zákazníkům přináší nižší provozní, přepravní a instalační náklady a také snížení nákladů na pozemky pro výstavbu solárních elektráren,“ řekl Yong Liu, provozní ředitel JA Solar.

„Solární buňky PERCIUM mají mimo jiné pasivovanou zadní stranu a využívají technologii BSF (Back Surface Field – pozn. redakce), díky tomu modul dosahuje špičkového výkonu. Vysoká účinnost převodu energií pak pomáhá snižovat náklady na kWh.“

JA Solar je jeden z největších výrobců solárních článků. V roce 2012 firma vyrobila solární články o celkovém výkonu 1,7 GW.

JR Solar

6 komentářů: „PERCIUM: Dostupný solární panel s účinností 20,4 %

  • 24. 6. 2014 (11.13)
    Trvalý odkaz

    Je škoda že se to u nás, ostatně tak jako skoro všechno, zvrhlo. Bylo jasné že případný přechod na OZE bude vyžadovat velké investice do celé sítě, jenže tady se nepodařilo reagovat dost rychle na změnu ceny, místo toho se to nakonec celé stoplo. Kdyby výkupní cena baly těch 7Kč, nebo kolik je to dnes, problém nemusel být takový.

    Samozřejmě že velké společnosti budou dělat všechno proto aby se tyto zdroje nerozšířily. Na elektrárnu 100kWp dosáhnou lidé snáze, než na elektrárny za miliardy. Samozřejmě jsou i jiné zdroje okolo 100kW, ale jejich místa jsou obsazena a nebo se nevyplatí. Sluneční eneregie je ale dostupná všude.

    Místo snahy o stavbu Temelína, by se možná měli vít tyto peníze a postavit se místo nich PVE a zbytek nechat na lidech, ať si staví sami FVE a větrníky jak je libo.

    Navíc PVE budou v budoucnu asi mít vyšší význam než dnes, protože pokud budeme nadále čelit vysychání krajiny, nebude možné provozovat standardní akumulační hydroelektrárny tak jako v minulosti.

    Reagovat
    • 26. 6. 2014 (16.06)
      Trvalý odkaz

      Jednou za půl roku se podívám na aktuální ceny malých FVE na střechu. Teď to aktuálně vychází na asi 300000,-Kč/10kW. Když si to přepočítáte, za 30let (сož by mohly ještě panely vydržet) můžete ideálně vyrobit až 300MWh. Ono to nebude tolik, panely trochu strárnou a 1MWh/1kWp vyrobíte jenom na Jižní Moravě, ale i tak, pokud nebudu uvažovat baterii a údržbu, tak to máme 1 korunu za kWh. S baterií to bude dražší, možná 2-3x, ale pořád to vychází levněji než kupovaná elektřina ze sítě. Baterie půjdou vlivem velkobjemové výroby, ale i dalšího intenzivního vývoje s cenou dolů, kapacita poroste (ve stádiu ověřování v malých sériích je už několik lepších typů). Podobný, i když už ne tak bouřlivý vývoj, probíhá i u vlastních FV panelů. Účinnost pomalu roste a cena pořád ještě dost klesá. Umístit se to dá skoro všude, je to tiché, ekologické a spolehlivé. Nemá to žádné pohyblivé mechanické díly. Za pár let nebude technologie, která by mohla FVE konkurovat. Jediná věc, která mě mrzí je, že účinnost roste pomaleji, než jsem odhadoval. Čekal jsem, že letos půjdou do výroby panely s 25% účinností, takže těch pár let bude asi trochu později…

      Reagovat
      • 28. 6. 2014 (16.39)
        Trvalý odkaz

        Mno tichost, nevím, nedávno jsem kolem jedné na JM jel a pořád tam jsem slyšel nějaký vysoký tón, tak 13-16Khz, možná to bylo proti kunám, nezdá se mi že by na každém panelu byl měnič.

        Taky by mne zajímalo kam srazí Tesla cenu baterií až se rozjede ta továrna. Myslím že s tou účinností je problém i v tom že zároveň se snaží panely ztenčovat, všechno je to vždy nějaký kompromis. Nějaké Japonské panely prý mají velmi malý pokles účinnosti v průběhu času, ale zase jsou myslím dražší.

        Ale to se všechno bavíme o něčem co může fungovat v Německu Rakousku, nebo Švýcarsku, ne u nás. Tady je příliš mnoho tlaků a jedna poměrně vlivná lobystická skupina, která ale státu odvádí miliardy. Zajímalo by mne jestli za stopstavem pro FVE nebyly ve skutečnosti klasající zisky ČEZu.

        Vezměme si současnou situaci, máme celkem slunečno a málo vody, to je problém pro vodní elektrárny a i pro parní to bude od určitého momentu problém, zato solární běží pořád a šetří nám výkon právě v obou typech. A i když jejich výroba kolísá, nemůže to být zase tak dramatické, protože je máme rozprostřené po celé republice. To je také další výhodou. Ale i ta účinnost cca 20% je celkem dobrá.

        Reagovat
        • 18. 7. 2014 (8.53)
          Trvalý odkaz

          To pískání může být. Některé panely mají opravdu měniče distribuované. Je to levnější a je od toho méně elektromagnetického spamu. Ale takový šmejd, který neustále píská, bych omlátil výrobci o hlavu. Oni se spoléhají na to, že většina lidí je po dvacítce k vysokým tónům hluchá. Mě například píská velice tiše UPS, ale je to tak slabě, že jsem si zvykl. Ani pes si s tím starosti nedělá, lehne si klidně přímo k ní, přitom to slyšet musí, protože slyší i ultrazvuk… :-)

          Reagovat
  • 24. 6. 2014 (8.05)
    Trvalý odkaz

    „Modul 6×10 PERCIUM má dosáhnout špičkového výkonu 285 kW a na konci roku 290 kW.“

    Správně by to podle mne mělo být takto:
    Modul 6×10 PERCIUM má dosáhnout špičkového výkonu 285 W a na konci roku 290 W.

    Ale jinak super zpráva a ještě zjistit cenu.
    Škoda jen že jsou na čínské solární panely v EU uvaleny vysoká cla.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *