PERCIUM: Dostupný solární panel s účinností 20,4 %

Čínská JA Solar zahajuje v těchto dnech masovou výrobu solárních článků PERCIUM s účinnosti 20,4 %. PERCIUM je prvním komerčně dostupným monokrystalickým solárním článkem s více než 20% účinností.

Oblast Antelope Valley v Kalifornii v oblasti Los Angeles patří k nejprosluněnějším, i proto zde funguje nebo plánuje velké množství projektů solárních elektráren. Důležitá je i blízkost Los Angeles, kde je možné elektřinu spotřebovat. foto: SunPower
Oblast Antelope Valley v Kalifornii v oblasti Los Angeles patří k nejprosluněnějším, i proto zde funguje nebo plánuje velké množství projektů solárních elektráren. Důležitá je i blízkost Los Angeles, kde je možné elektřinu spotřebovat. foto: SunPower

Na našich stránkách jsme mnohokrát psali o dosahování rekordních účinností solárních článků. Avšak jednou věcí je dosahovat rekordy v laboratoři, druhou věci je dosáhnout stejných úspěchů na střechách našich domů.

Tentokrát však nebudeme psát o laboratorních pokusech, ale o reálném a dostupném produktu. V únoru čínská JA Solar představila nové solární články PERCIUM s účinnosti 20,4 %.

Před pár dny, po necelých čtyřech měsících, JA Solar zahájila jejich sériovou výrobu. Nyní je v provozu pouze jediná výrobní linka. Do konce roku se však články PERCIUM začnou vyrábět na 4 linkách,v přišitím roce na 8 linkách.

Jaká je vyroní kapacita v řeči čísel? V letošním roce se vyrobí solární články PERCIUM o celkovým výkonu 170 MW. V příštím roce pak už 350 MW.

JA Solar již dříve v tomto roce začal nabízet zákazníkům na japonském, britském, izraelském, čínském a německém trhu. Podle JR Solar se zejména na evropském a japonském trhu výrobek dočkal velmi pozitivní odezvy ze strany zákazníků.

Panely 6×10 PERCIUM osazené 60 články PERCIUM (156×156 mm2). Články byly certifikovány německým institutem Fraunhofer ISE ve Freiburgu. Modul 6×10 PERCIUM má dosáhnout špičkového výkonu 285 W a na konci roku 290 W.

Podle JA Solar přinese z jednotky plochy o 8 % více energie než běžné monokrystalické solární panely. Vyšší účinnost na jednotku plochy navíc snižuje náklady za dopravu, montáž i náklady na veškeré příslušenství solární elektrárny.

„Díky vysoké účinnosti převodu dochází ke snížení nákladů na watt výkonu, což zákazníkům přináší nižší provozní, přepravní a instalační náklady a také snížení nákladů na pozemky pro výstavbu solárních elektráren,“ řekl Yong Liu, provozní ředitel JA Solar.

„Solární buňky PERCIUM mají mimo jiné pasivovanou zadní stranu a využívají technologii BSF (Back Surface Field – pozn. redakce), díky tomu modul dosahuje špičkového výkonu. Vysoká účinnost převodu energií pak pomáhá snižovat náklady na kWh.“

JA Solar je jeden z největších výrobců solárních článků. V roce 2012 firma vyrobila solární články o celkovém výkonu 1,7 GW.

JR Solar
Sdílet: