Britové mají svou první plovoucí solární elektrárnu

Velká Británie disponuje svou první plovoucí solární elektrárnou, instalovanou soukromým provozovatelem na zemědělské farmě nedaleko Berkshire. Zařízení o rozloze necelého jednoho akru sice nevyniká mimořádným výkonem, dosahuje jen 200 kW, je ale bezpochyby významnou inspirací pro další podobné počiny.

První britská plovoucí solární farma nedaleko Berkshire. Zdroj: UK Floating Solar
První britská plovoucí solární farma nedaleko Berkshire. Zdroj: UK Floating Solar

Zemědělci v Británii se ve stále větší míře pouští do realizace projektů obnovitelných zdrojů energie. Koncept duálního farmaření, tedy využití zemědělské půdy nejen k sezónní produkci potravin, ale také ke generování elektřiny, se totiž celoročně vyplácí.

Část jezera Wagrave, které připadá k farmě Sheeplands u Berkshire, nyní pokrylo 800 plovoucích panelů solární elektrárny. A její provozovatel, Mark Bennett, si už po prvních dnech provozu nemůže své rozhodnutí dost vynachválit.

Náklady celého projektu se vyšplhaly na 250 000 liber, což jednorázově není právě malá částka,“ říká Bennett. „Ale v celkové finanční rozvaze je celé dílo splaceno během šesti let provozu.“

Bennett počítá, že ročně díky farmě získá na dotacích okolo 20 500 liber za produkovanou energii, přičemž ještě dosáhne vlastních úspor na provozu okolo 24 000. „V rozmezí dvaceti let se tu dá očekávat souhrnný zisk okolo 620 000 liber,“ dodává Bennett.

Největší problém, kromě nezbytné administrativy spojené s instalací, prý představovala sama technologie. Britové, kteří jinak na poli solární energetiky stojí na evropské špici, totiž zatím nezpracovávali projekt plovoucích elektráren.

Technologii nakonec musela dodávat francouzská společnost Ciel&Terre, která se tak vlastně na Bennettův popud stala přímým dodavatelem pro britský trh.

V případě solárních elektráren tu bude vždycky otázka, jak instalace ovlivní místní biodiverzitu, estetické vnímání krajiny a její další využitelnost,“ říká Bennett. „To ale v případě plovoucí elektrárny nehrozí.“

Bennett si pochvaluje, že vybudováním elektrárny se nijak neztenčila 300 akrová rozloha jeho ovocnářských sadů ani pastvin. „Plovoucí elektrárny na britských farmách nikterak nekonkurují o cennou a ve své podstatě nenahraditelnou zemědělskou půdu.“

telegraph.co.uk
Sdílet: