Příští týden se otevře sedm desítek pasivních domů

Během letošního ročníku Dnů pasivních domů se mimo rodinných domů s velmi nízkou spotřebou energie navíc otevřou třeba i pasivní mateřská školka, pasivní administrativní budova či pasivní bytový dům. Pro zájemce je zároveň nachystána bezplatná exkurze po vybraných středočeských a jihomoravských domech.

Exkurze do pasivních domů budou doplněny odborným výkladem. foto: CPD
Exkurze do pasivních domů budou doplněny odborným výkladem. foto: CPD

Už příští víkend, od 8. do 10. listopadu se návštěvníkům otevře rekordní počet pasivních domů po celé České republice – bezmála sedm desítek. Stavba či rekonstrukce domu je nákladnou investicí, o které se vyplatí si dopředu získat co nejvíce informací. Dvojnásob to platí pro pasivní a nulové domy, kolem kterých mezi lidmi stále koluje celá řada mýtů a pověr.

„Během Dnů pasivních domů mají zájemci o pasivní bydlení možnost si přímo pohovořit s majiteli či staviteli těchto staveb, zeptat se na cokoli je zajímá a zjistit, jak budovy s nízkou spotřebou energie fungují v praxi. Právě tyto informace z první ruky jsou nejlepší obranou proti nesmyslům, které se o pasivních domech tradují,“ vysvětluje Iva Černá z Centra pasivního domu, jež Dny pasivních domů v České republice pořádá.

Centrum pasivního domu zároveň v letošním roce pořádá dvě bezplatné exkurze, které vyrazí v sobotu 9. listopadu do pasivních domů v okolí Prahy a Brna.

„Trasy jsme naplánovali tak, aby zájemci o energeticky úsporné bydlení viděli, jak se pasivní domy staví, i jak se v nich žije. Navštíví proto jeden rozestavěný dům a dva již obydlené domy,“ přibližuje náplň exkurzí Juraj Hazucha, odborný poradce Centra pasivního domu. S ohledem na omezený počet míst je třeba se na obě trasy dopředu přihlásit na webových stránkách www.pasivnidomy.cz.

O doprovodný program ke Dnům pasivních domů se ale nestará jen CPD. Vlastní akce si nachystaly i společnosti, které se ve své činnosti pasivními domy zabývají. Architektonické studio Aleše Brotánka tak plánuje komentované prohlídky svých pasivních domů, včetně unikátního projektu pasivní mateřské školky v obci Slivenec u Prahy.

Další akce se budou konat například v Českém ráji v obci Koberovy, kde stojí soubor několika pasivních domů společnosti Atrea, nebo v západních a středních Čechách, kde své domy otevře společnost Kalksandstein. Ta zároveň chystá v Plzni i malou výstavou na téma fungování pasivních domů. Zkrátka, druhý listopadový víkend bude v České republice v pravém slova smyslu (energeticky) pasivní!

tisková zpráva

Jeden myslel na “Příští týden se otevře sedm desítek pasivních domů

 • 31. 10. 2013 (19.12)
  Trvalý odkaz

  Hezké, ale kdy konečně PS ČR a ERU zruší nesmysl
  s poviným povolovacím řízením u ostrovních fotovoltaik, nezapojených do sítě a zlikvidují jejich sankcionování? Něco takového
  Němci nebo jiní zápaďáci vůbec neznají!

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *