Čistá energetika – šance, která nastartuje v EU ekonomiku a ušetří stovky miliard
Evropská rada povede tuto středu (22. května) klíčové jednání o budoucnosti energetické politiky a konkurenceschopnosti průmyslu v EU. Obnovitelné zdroje a šetření s energií tvoří důležitou součást kroků k oživení ekonomiky EU.
Aliance pro energetickou soběstačnost proto podporuje pozici koalice předních evropských organizací reprezentovaných Koalicí pro úspory energie a Evropskou radou pro obnovitelné energie (EREC) a vyzývá Petra Nečase, aby podpořil rozumný růst čisté energetiky.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Vytvoření nových trhů s elektřinou Evropě pomůže řešit výzvy v energetické politice
Nová Státní energetická koncepce podporuje otesánka
Nečas, premiér ČR: Nevidím jediný důvod, proč do roku 2020 nepozastavit rozvoj obnovitelných zdrojů
Obrovské příležitosti vybudování energeticky soběstačné Evropy:
1) Fatální závislost na dovozu fosilních paliv má řešení:
• státy EU zaplatili každý den v roce 2012 téměř 30 miliard korun (1,1 miliardy euro) za dovoz ropy a zemního plynu, což odpovídá asi 3,2 procentům HDP EU [1]; Česko utratí za rok téměř 100 miliard korun za dovoz ropy a zhruba 70 miliard za dovoz zemního plynu.
• dovozní závislost EU snižují obnovitelné zdroje:
- 100 tisíc magawattů větrných elektráren umí dodat elektřinu pro 60 milionů evropských domácností a nahradit tak produkci 62 uhelných elektráren
- 70 tisíc megawattů solární elektrárny dodá tolik elektřiny, jako spotřebuje asi 30 milionů evropských domácností a každoročně uspoří přes 53 milionů tun CO2.
2) Zelená energie posiluje ekonomiku:
• dnes mají investice v obnovitelných zdrojích roční obrat více než 130 miliard euro, čímž přispívají jedním procentem HDP EU. Čistá energetika zaměstnává asi 1 milion lidí. Dosažení cílů členských států EU v podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě do roku 2020 zvýší počet pracujících lidí v čisté energetice na 2,7 milionu;
nová pracovní místa: obnovitelné zdroje již dnes dávají i v Česku práci desítkám tisíc lidí. Solární energetika v době boomu zmírnila propad stavebnictví;
například v Ústeckém kraji může dát rozumný růst obnovitelných zdrojů a energetické modernizace budov vytvořit 2300 nových pracovních míst, nahradit 35 % dnešní spotřeby elektřiny v kraji a dodat zelené teplo do 140 000 běžných domácností [2].
3) Spalování uhlí dusí naše zdraví:
• snížení znečištění ovzduší: špinavý vzduch v důsledku spalování uhlí podle organizace HEAL zaviní předčasnou smrt 18 200 Evropanů ročně a související ekonomické škody ve výši 43 miliard euro, nejvyšší účet připadá nepřekvapivě na uhelné Polsko, Česká republika je se 71 miliardami korun zdravotních nákladů ročně na sedmém místě [3];
• nezávislost na fosilních palivech: podle aktuální studie Mezinárodního měnového fondu se v roce 2011 pohybovaly negativní dopady ze spalování uhlí ve výši 3,39 procent ročních příjmů Česka – tedy asi 35 miliard korun ročně. Právě obnovitelné zdroje mohou pomoci snížit spotřebu fosilních paliv [4].
„Obnovitelné zdroje se stávají ekonomicky dostupnější pro stále více rodin, živnostníků a firem. Například solární energetika na střechách domů se do pár let obejde bez nutnosti dotací i v Česku. Růst slunečních, větrných a biomasových zdrojů, ale také vylepšení energetické účinnosti budov a průmyslu zlepší kvalitu ovzduší. Sníží se znečištění, které ohrožuje zdraví dětí, a současně zvýší nezávislost rodin na elektrárenských společnostech i státu na dovozu paliv z nevyzpytatelných států. Proto by se měli také čeští politici v EU podporovat debatu o posílení role obnovitelných zdrojů a dalších účinných opatření, která sníží spotřebu fosilních paliv,“ komentuje situaci Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.
Zdroje:
[1] http://www.ewea.org/press-releases/detail/?cHash=3114ba63b17b5a63ba1550b0acd0d44f&tx_ttnews%5Btt_news%5D=2065
[2] http://www.alies.cz/2012/11/obnovitelne-zdroje-i-pasivni-domy-cista-sance-na-obrat-v-usteckem-kraji/
[3] HEAL: The unpaid health bill. How coal power plants make us sick. http://www.env-health.org/IMG/pdf/heal_report_the_unpaid_health_bill_how_coal_power_plants_make_us_sick_final.pdf
[4] Tisková zpráva Mezinárodního měnového fondu (IMF): http://www.imf.org/external/np/sec/pr/2013/pr1393.htm
Kravina. Investice do tzv. oze vedou pouze k tomu, že se spaluje více fosilních paliv (viz německo, viz dánsko). Co se týče té humorné představy o tom jak miliardy vylité do kanálu tzv. oze posilují ekonomiku doporučuji k přečtení tento odkaz: http://www.scienceworld.cz/aktuality/negativni-dopady-podpory-obnovitelnych-zdroju-energie-5512/
Existují asi dva OZE, které dopady a cenově vyhoozenými penezmi nejsou, jedním je Bioplyn, druhým je voda, na řece Moravě lze získat ještě několik MW, na hořínském kanále, kousek za Prahou asi 2,5MW, to jsem pořád jen u malých instalací. Velké drivační elektrárny s malými nádržemi by mohly dodat další desítky MW. Elektrárna s raženým přivaděčem mezi Vranovem a Znojmem by dodala asi 17MW.
Elektrárna na Jizeře (podzemní) se spádem 210m by poskytla až 16MW špičkového výkonu, další podobná elektrárna u Vojtíškova na Moravě by při 125m dodávala 12,7MW, další obdobná elektrárna na Labi při spádu 97m by poskytla 8,2MW, zase obdobná elektrárna na Ploučnici v Děčině by dodávala až 6,1MW špičkových, na svitavě se dá získat 2,4MW špičkových na jednom místě na Bernounce by se podobným řešením dalo získat 7,4MW v průtočném režimu, tedy minimálně 63,7MW a tyto elektrárny nevyžadují v podstatě žádné velké nádrže, ale jen malé se zásobami vody a podzemní přivaděče.
64 nejistých a nestabilních MW za rozesrání několika řek. To je nápad panečku! Co dynama? Když jich budou miliony, tak se to taky dá použít? A nebo co, tak postavíme v Hřensku přehradu a bude. Takové české Tři soutěsky.
I ti pitomí komunisti zjistili, že ta centralizace opravdu snižuje často výdaje a v energetice to opravdu platí. Ale nee, my tu budeme budovat nestabilní zdrojíčky, o které se bude muset starat armáda lidí. Protože to je přece argument, proč používat OZE, ne? Že to zaměstná hodně lidí. Minimálně tady na webu je to psáno velmi často. Super. Pořád nemůžu pochopit, jak může být výroba energie, zaměstnávající 5x tolik lidí levnější. Ale co, hlavně že bude zelená. O tom to je!
Zrovna tyto zdroje je možné použít v podstatě kdykoliv, pokud je v akumulační nádrži dost vody, S takto velými spády kolísání hladiny o několik metrů nepředstavuje zásasní ztrátu výkonu.
Zrovna podzemní přivaděče a menší nádrže bych za velký problém nepovažoval, rozhodně to má menší dopady, než alternativa v podbě velké hráze, které z některých důvodů ani není možné postavit. Třeba alternativní řešení elektrárny na Dyji by nevyžadovalo zatopení NP Podyjí, spády na Jizeře a Moravě by ani konvenčně nešly dosáhnout, ještě jsem zapomenul na možnost úpravy VD Rozkoš, ale to je na několik variant, zajímavý byl původní prvorepublikový projekt, který počítal i s druhým přivaděčem z Metuje a několika elektrárnami, tehdy se uvažovalo o výkonu až 15MW
Souhlas s Petrem, a s doplácením bych si hlavu nedělal. Doplácíme již těd velkou mírou na sociálně slabší a z nich stejně nikdo nemá žásný užitek. Z elektráren máme alespoň energii. Energetichá souběstačnost není o tom, že se vybudují velké elektrárny, ale o rozmístění menších zdrojů enegrie na úrovni obcí čisoukromě u rodinných domů.
Jasně že obnovitelné zdroje jsou jedinou správnou cestou vpřed. Musí to ale být taková technologie, která je schopna pracovat bez dotací (ne jako sluneční elektrárny v ČR). Pokud si to samo na sebe nevydělá, tak je někde něco špatně a je to jen zajímavý pokus. Nebo snad někdo dotuje např. dopravce na nákup modernějších tahačů, řemeslníky na nákup nových strojů atd atd? Dotovat by se měla hlavně věda, ta nás může posunout vpřed a ne soukromé firmy které si tím jen mastí kapsu. ale to už jsem se dostal někam jinam.
Takže obnovitelné zdroje ano, ale bez dotací.
A kolik kč budou lidi doplácet na obnovitelné zdroje ? viz solarni lobby .Na solarni bynys má jit až 44 mliard kč!!!!!!!
Zemní plyn je taktéž energií zítřka ! …. ale pravda, …měli bychom snížit si závislost na dovozu…
To by mne zajímalo, kolik nových přehrad a hydroelektráren se začne budovat, aby to mělo nějaký význam.