Česká firma supluje Google – online vám změří spotřebu elektřiny

Zkoušel to Google s projektem , ale i další firmy. Měřit u koncových spotřebitelů spotřebu elektřiny a dát ji k dispozici online spolu s tipy jak ušetřit. Google je však velká globální firma, stejně jako IBM, Microsoft a jiní, kteří se pokoušeli o podobnou věc. Větší šanci nejspíš mají lokální malé firmy jako je například český energomonitor.cz.

Energomonitor.cz je pravděpodobně první českou online službou pro měření spotřeby elektřiny.
Energomonitor.cz je pravděpodobně první českou online službou pro měření spotřeby elektřiny.

Energomonitor.cz je nový projekt známého internetového podnikatele Patricka Zandla a jeho společníka Pavla Štorka. Zandl na svém webu marigold.cz píše jak služba vznikla:

Energomonitor.cz vznikl jednoduše. Chtěl jsem si spočítat, zda se mi nevyplatí přejít se spotřebou elektřiny k jinému dodavateli, neřku-li změnit sazbu a tarif. Myslel jsem, že na to bude stačit kalkulačka a pár minutek práce s ceníky a porovnávači sazeb elektřiny, jenže to jsem se hrubě spletl. Pro velmi povšechné srovnání, kdy usoudíte, že ten váš dodavatel je drahý, to stačí, ale na to, abyste spotřebu elektřiny opravdu efektivně snížili, je to na nic.

Jak celá věc funguje? Na webu energomonitor.cz si koupíte krabičku, kterou vám přijedou technici připojit (případně, s patřičným vzděláním, si ji můžete připojit sami). Cena je 3960 Kč s DPH včetně instalace, 3000 Kč s DPH bez instalace.

Krabička má dvě části, a to čtečku a vysílač. S pomocí vysílače putují naměřená data do webové aplikace, ke které se můžete bezpečně online přihlásit kdekoliv kde máte internet. A okamžitě vidíte svou aktuální spotřebu.

energomonitor.cz vám data nabídne v přehledných grafech, přístupné jsou odkudkoliv kde je k dispozici internet
energomonitor.cz vám data nabídne v přehledných grafech, přístupné jsou odkudkoliv kde je k dispozici internet

Vše v grafech a tabulkách, které vám navíc řeknou např. kolik je spotřeba trvale zapnutých spotřebičů (tedy odběrové minimum místa), kolik jsou průběžně zapínané spotřebiče.

Po několika měsících co aplikace u vás běží, začne vám aktivně radit jak by se dala spotřeba snížit. Tvůrci dále plánují přidat také měření spotřeby plynu a vody.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Česká firma supluje Google – online vám změří spotřebu elektřiny

 • 22. 4. 2014 (23.33)
  Trvalý odkaz

  Děkuji za ohodnocened webu. Dnes jsem se naučila změnit šablonu (barevnost pedsma), takže asi by to už bylo oonhndceoo le9pe, neb se text le9pe čte a hlavně to už vedce odpovedde1 mfdm požadavkům. Inu je to šablona VP

  Reagovat
 • 7. 12. 2011 (17.31)
  Trvalý odkaz

  Proboha a proč ty data musím někomu cpát. Zobrazit si to mohu snad i lokálně, ne?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *