Zlepšení akustiky místnosti jde i ekologicky

Přiznejme si na rovinu, že navzdory snaze o zodpovědné volby s ohledem na životní prostředí existují oblasti, u kterých nad ekologií často mávneme rukou s tím, že jinak to zkrátka nejde. Jednou z těchto oblastí jsou stavební materiály, kdy se spíše než na ekologii soustředíme na cenu a funkčnost. Pokud však řešíte, jak zlepšit akustiku, zateplení a odhlučnění místnosti, máme pro vás dobrou zprávu – jde to i ekologicky. Pojďme se společně podívat na ekologickou alternativu klasických akustických obkladů, díky které už nebudete muset dělat kompromisy. 

Ekologická alternativa akustických obkladů

Pokud řešíte špatnou akustiku místnosti, ať už v nahrávacích studiích, společenských sálech, kancelářích či konferenčních místnostech, nebo třeba u vás doma, vaší první volbu pravděpodobně budou klasické jehlany z akustické pěny. A není divu – jedná se o oblíbený materiál se skvělými akustickými vlastnostmi a za příznivou cenu. Ve světle snahy o ekologický přístup už však molitanové jehlany tak perfektně nevypadají. Tolik oblíbené jehlany jsou totiž vyráběny z polyuretanové pěny, a navzdory snaze o vývoj ekologičtějších forem polyuretanových pěn, včetně možností využití obnovitelných zdrojů a recyklace, zkrátka a dobře většinu dostupných akustických jehlanů za ekologické označit nemůžeme.

Naštěstí dnes již existují i o poznání ekologičtější alternativy, a dokonce za poměrně příjemnou cenu. Příkladem budiž ekologická vata Envizol, která i v jedné vrstvě nabídne srovnatelné vlastnosti jako zmiňované jehlany. Není však vyráběna z klasického molitanu, ale naopak se skládá z 90 % z recyklovaných polyesterových vláken a z 10 % z vláken BICO. Jednoduše řečeno, tyto tvarovky nejsou vyráběny z ropy a jedná se o produkt bez chemických pojiv a další chemie, který můžeme bez obav označit za udržitelný a recyklovatelný.

Snadná a bezpečná instalace

Co si budeme povídat, při výběru vhodného materiálu není funkčnost a ekologie všechno. Záleží také na možnostech instalace, zejména v případě, že se do výroby akustických panelů pouštíte svépomocí. I v této oblasti si ekologická vata vede opravdu dobře. Na rozdíl od celé řady stavebních vat je naprosto bezpečná a lze s ní pracovat i bez rukavic a dalších ochranných pomůcek, jelikož neuvolňuje nebezpečné mikro střípky a nijak nedráždí pokožku ani dýchací ústrojí. 

Řadu praktických vlastností nabídne ekologická pěna i z hlediska samotné aplikace. Přestože se jedná o poměrně tuhé tvarovky s gramáží 50 kg/m3, jsou stále velice poddajné a pracuje se s nimi jedna radost. Vhod přijde také vysoká rozměrová stabilita, flexibilita materiálu a zejména odolnost mechanickému poškození. 

Široké možnosti využití

Zároveň je na místě říct, že primárním účelem panelů z ekologické vaty je zejména zlepšení akustiky místnosti, tedy omezení odrazů zvuku. To znamená především to, že se nejedná o řešení v případě, že chcete místnost odhlučnit, respektive zvýšit protihlukovou izolaci. V těchto případech lze Envizol použít spíše jako doplňkový materiál pro výplň mezer a dutin. 

Na druhou stranu má ekologická vata opravdu rozmanité využití. Kromě obložení stěn pro zlepšení akustických vlastností lze samonosné panely využít místnosti například pro akustické boxy a další podobné projekty. Za zmínku stojí fakt, že vata jako taková zlepšuje nejen akustiku, ale částečně také termo izolaci prostoru, a lze ji tak využít jako ekologickou tepelnou izolaci do stěn

Skvělé vypadající PET panely Envizol

Ekologická varianta akustického obkladu z recyklovaného materiálu Envizol, který svými vlastnostmi předčí leckterou akustickou pěnu.

PET panel Envizol o síle pouhých cca 38 mm a objemové hmotnosti 65 kg/m3 je akusticky významně účinný již od 500 Hz, bavíme-li se o instalaci panelu kontaktně na stěnu. Panely jsou poměrně bytelné a samonosné, není tedy příliš složité zavěsit pohlcovače ze stropu, kde se pak bavíme o perfektní m účinku již od 100 Hz!

Sečteno a podtrženo

Jak je zřejmé z výše zmíněných informací, dnes již existují plnohodnotné a inovativní alternativy k tradičním materiálům, které často postrádají ekologický rozměr. 

Přestože se při nákupu stavebních materiálů zpravidla zaměřujeme zejména na cenu a funkčnost, není problém najít ekologické materiály, které nabízejí skvělé vlastnosti a příznivou cenu bez nutnosti dělat kompromisy z hlediska ekologie. Příkladem budiž právě zmiňovaná ekologická vata Envizol, která je důkazem, že můžeme dosáhnout optimálního řešení i s ohledem na životní prostředí.

zdroj: placená inzerce

Jeden myslel na “Zlepšení akustiky místnosti jde i ekologicky

  • 19. 4. 2024 (8.47)
    Trvalý odkaz

    Je dobře, že se nad akustikou jako takovou přemýšlí. :) Protože spousta lidí má pak třeba problémy s bolestmi hlavy a neví, proč tomu tak je. Nicméně jak se to říká? Každý svého štěstí, že. My jsme třeba zde https://homezin.cz/media/25-napadu-jak-vyuzit-stare-lahve-v-interieru našli článek o využití starých lahví. Fungují u nás doma jako taky takový akustický prvek, který ten zvuk rozbíjejí. A navíc to vypadá fakt moc pěkně.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *