Zelená úsporám se opět rozjíždí

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo další výzvu programu Nová zelená úsporám. Výrazně zjednodušilo administrativu a zpřehlednilo podmínky.

Rekonstrukce rodinného domu může být díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám levnější. foto: PR Klinika
Rekonstrukce rodinného domu může být díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám levnější. foto: PR Klinika

Dotace z dalšího kola Nové zelené úsporám mohou nově čerpat i majitelé bytových domů v Praze. Odpadá povinnost používat výrobky ze Seznamu výrobků a technologií a certifikované dodavatele.

Nově přibyla podoblast podpory A.0, tedy zateplení jediné konstrukce s výši dotace 30 % z uznatelných nákladů pro rodinné domy. Dotace na pasivní domy se snížila o 50 000 Kč.

U bytových domů se výše dotace hodnotí dle dosažené kvalifikační třídy neobnovitelné primární energie. Zkrátili se také lhůty pro schválení i vyplacení dotace.

Maximálně tři týdny bude trvat schválení žádosti, tři týdny bude mít Fond na kontrolu dokumentace a tři týdny na vyplacení dotace. Příjem žádostí začne 15. května 2015.

Zelená úsporám na celý rok?

Ačkoliv odborníci další Zelenou úsporám vítají, českému stavebnictví i ekonomice by podle Aliance Šance pro budov nejvíce prospěl kontinuální, tedy celoroční program bez každoročních výzev. A také vyhlášení podpory novostavbám bytových domů v pasivním standardu.

Aliance Šance pro budovy vítá, že ministerstvo program stále zjednodušuje, protože složitá administrativa mnoho zájemců v minulosti odrazovala.

„Loni současné vedení ministerstva výrazně zrychlilo příjem žádostí, zjednodušilo administrativu i podmínky. K dalšímu zpřehlednění dojde i letos, mimo jiné se odbourá potřeba energetického posudku. Jsme také rádi, že podmínky pro rodinné domy zůstaly v podstatě stejné jako loni a je tedy zachovaná kontinuita programu,“ uvedl ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.

Podle něj je pouze škoda, že ministerstvo nevyhlásilo podporu pro novostavby bytových domů v pasivním standardu. „Dle našich informací řada developerů zvažuje přepracování projektů do kvalitnějšího standardu, k čemuž je nezbytná podpora na pokrytí části vícenákladů s tím spojených,“ konstatuje Holub.

Aliance Šance pro budovy je zároveň přesvědčená, že ideální by bylo vyhlásit program kontinuálně, tedy s možností podávat žádosti po celý rok.

„Máme četné ohlasy od většiny našich členů, že každoroční výzvy trhu nesvědčí. Projektanti, výrobci materiálů i stavbaři jsou najednou zavaleni prací a nestíhají, ruší dovolené nebo pracují i přes víkendy a svátky, po zbytek roku mají pak zbytečně volné kapacity,“ vysvětluje Holub, který se účastnil jednání o podobě programu na ministerstvu.

Program by kromě toho měl být určitou dlouhodobou jistotou pro vlastníky budov, kteří s ohledem na něj budou moct plánovat své investice. „Potenciální žadatelé musí mít důvěru, že až si naspoří peníze nebo až přijde čas přirozené obnovy budovy, tak program bude pořád existovat,“ dodává Holub.

Rodinné domy

Alokace finančních prostředků pro rodinné domy je 600 000 000 Kč. Odborný posudek pro žádost o dotaci může vyhotovit energetický specialista oprávněný k vyhotovení Průkazu energetické náročnosti budovy (energetický štítek, PENB).

Nová podoblast podpory A.0 – zateplení jediné konstrukce. Posuzuje se pouze dosažená měrná roční potřeba tepla na vytápění. Je nutná úspora minimálně 20 %. Výše podpory je nově odstupňovaná 30 %, 40 %, 55 % nákladů na realizaci úsporných opatření.

Pro vypracování projektu nadále platí podpora 25 000 Kč. Dotace pro pasivní domy se snížila o 50 000 Kč na 350 000 Kč a 500 000 Kč. Zvýšil se limit oprávněnosti výdajů pro výpočet základu dotace.

Například u zateplení ostatních konstrukcí (strop, stěna mezi vytápěným a nevytápěným prostorem) lze nově uplatnit náklady 1000 Kč za m2 místo dřívějších 600 Kč. Nově možnost získání dotace i pro rodinné domy nad 350 m2 celkové podlahové plochy.

tisková zpráva

Jeden myslel na “Zelená úsporám se opět rozjíždí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *