Jak vybrat kuchyňský dřez a udržet ho čistý

Bohatá nabídka kuchyňských dřezů přináší zásadní otázku: který si vybrat?

Kuchyňský dřez je jednou z nejdůležitějších a nejviditelnějších součástí kuchyně. Často spoluurčuje její vzhled. Velkou spoustu času, který v kuchyni strávíte, strávíte právě u dřezu.

Vybrat ten správný není jednoduché, protože na trhu existuje doslova záplava typů různých tvarů, velikostí a materiálů. Dnes se do kuchyňských linek nejčastěji montují dřezy z nerezu, granitu neboli umělého kamene, případně výjimečněji také z keramiky.

Kuchyňský dřez musí být především praktický, odolný a zdravotně nezávadný. Všechny tyto podmínky splňují dnes nejoblíbenější granitové dřezy. Ty jsou vyrobeny z rozemleté křemenné žuly pojené pryskyřicí s barvivy.

Právě typ použitého pojiva je u granitových dřezů jedním z nejdůležitějších parametrů. Kvalitní výrobci využívají pojivo na bázi akrylátu, ti levnější pak levnější polyesterové pojivo. Nebojí se také přesně specifikovat poměr křemenných písků a pojiva.

Rozdíl poznáte už po pár letech: kvalitní granitové dřezy s akrylátovým pojivem jsou výrazně pevnější, tvrdší (až je třeba si dávat pozor, abyste o ně třeba skleničku nebo talíř nerozbili), stálobarevné a rozhodně jim nevadí prudké změny teplot.

Dobrou volbou tak mohou být například granitové dřezy Franke, případně dalších zavedených značek jako Ukinox, Blanco či Telma. Velmi důležité je si před koupí důkladně osahat a nejlépe daný typ osobně prohlédnout. Displej ani papír nedokáží zcela přesně reprodukovat texturu materiálu.

U nerezových dřezů hledíme primárně na tloušťku nerezového plecjhu a to, že je vyroben z chromniklové nerezové oceli 18/10 (obsahuje 18 % chromu a 10 % niklu). Nejlepší nerezové dřezy se vyrábějí z plechů silných 1,0 až 1,2 mm. Standard je minimálně 0,6 mm a níž lépe nechodit.

Nerezové dřezy vyžadují o něco více údržby, než granitové nebo keramické. Jsou náchylnější na poškrábání, skvrny či otisky. Běžně se už dnes prodávají přípravky pro povrchy z nerezové oceli, které udrží nerezové dřezy čisté a lesklé.

U granitových i nerezových dřezů je dobré se vyhýbat čistidlům obsahujícím chlorové účinné látky. V obou případech se nedoporučuje používat ani drátěnky nebo čistící písek.

Sdílet: