Jak ušetřit na vytápění? Zkuste peletky!

Zima je sice za námi a my už se těšíme, až nebudeme muset každý den zatápět, na druhou stranu jsme si vědomí toho, kolik jsme letos protopili. Pokud i vy patříte mezi ty, kterým to nedá spát, nejspíš přemýšlíte, co pro příští topnou sezónu udělat jinak. Je výhodné i dál topit plynem nebo elektřinou? Vyplatí se kamna na dřevo? Nebo existuje levnější způsob?

Topení peletkami je úspornější

Možná jste o nich už slyšeli, možná o nich slyšíte poprvé. Peletky jsou ekologické palivo, které je levnější než elektřina nebo plyn, a komfortnější než dřevo. Jde o malé slisované válečky vyrobené z dřevěné piliny, která zůstává jako odpad na pile. Mají standardizovanou velikost a umožňují moderní a ekologické vytápění dřevem.

Jaké jsou přednosti pelet?

Peletami se dá topit v kotli a kamnech, jejich velkou předností je, že vám odpadnou starosti s přikládáním. Pelety stačí jednou za čas dosypat do zásobníku, kamna si je pak sama budou dávkovat dle potřeby. Jakmile budou docházet, upozorní vás, že je čas pelety dosypat. To ale není jediná přednost pelet, mezi ty další, které si zamilujete, patří:

 • Příznivá cena, a to zejména když je nakoupíte na jaře nebo si je necháte dovézt cisternou, která vám do sklepa nebo na jiné vybrané místo, nafouká zásobu na celou zimu.
 • Topení bez práce, neboť kamna fungují automaticky. Pokud mají WLAN modul, pak se dají ovládat i na dálku, zatopíte si tak třeba cestou domů z práce, divadla, restaurace, nákupu. Kamna si na váš pokyn sama škrtnou.
 • Spalování je tak dokonalé, že zůstává jen minimum popela, které se dá využít například jako hnojivo. Zahrádkáři vám mohou jen závidět.
 • Pelety patří mezi nejčistší paliva, nezvyšují obsah CO2, neobsahují prach ani síru.

Víte, že když přijde na kamna na pelety, nabízí je například český výrobce HAAS+SOHN Rukov zde? Pořídit si můžete jak variantu bez teplovodního výměníku, tak kamna na pelety s výměníkem.

Náš tip navíc: Pohlídejte si certifikaci pelet

Pelety se vyrábí slisováním odpadních materiálů, které vznikají při dřevovýrobě. Když se to takhle řekne, někoho by slovo odpadní mohlo odradit, ale není se čeho bát, stačí si pohlídat certifikaci pelet. Pro jejich výrobu se používají piliny, hobliny a prach, když si ale pořídíte pelety s certifikací ENplus®, můžete si být jisti, že:

 • Jde o kvalitní pelety.
 • Mají vysokou výhřevnost, nízký obsah popela a nízký podíl jemných částic.
 • Vybírat můžete z několika tříd, přičemž nejlepší je třída ENplus® A1. Pelety této třídy se spalují efektivně, s minimálním podílem emisí a produkcí popela pod 0,7 %.

Víte, že certifikace ENplus® neznamená, že pelety budou dražší? Certifikace přináší vyšší kvalitu, ta se ale nemusí odrážet na ceně.

zdroj: placená inzerce

Jeden myslel na “Jak ušetřit na vytápění? Zkuste peletky!

 • 22. 4. 2024 (13.12)
  Trvalý odkaz

  Známý tak topí a nestěžuje si na to. Jen musí dobře nakoupit peletky hold no.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *