Jak na úsporné a chytré vaření na elektrickém sporáku

Vyskytuje se ve vaší kuchyni elektrický sporák? Jedná se o oblíbený druh sporáku, ale bohužel ne každý s ním umí správně pracovat. Jak jej využívat na maximum a nepřicházet zbytečně o peníze? Přinášíme vám praktické tipy a rady, s kterými se vaření na elektřině stane mnohem efektivnější a úspornější.

Proč si pořídit elektrický sporák?

Věděli jste, že elektrický sporák patří v Česku k těm vůbec nejoblíbenějším? K jejich provozu si vystačíte s elektrickou zásuvkou a nemusíte se starat o přívod plynu. Plotýnky na elektrickém sporáku se dělí na několik druhů a je důležité umět je využívat naplno. Elektrické sporáky jsou oproti plynovým bezpečnější a po vaření se ve vaší kuchyni nebude vyskytovat mastnota, jež je pro vaření na plynu typická a obtížně se jí zbavuje.

Zdroj foto: Proxima Studio / Shutterstock.com

Typy varných ploch na elektrickém sporáku

Elektrické sporáky se vyrábějí ve třech základních variantách, a to se sklokeramickou deskou, indukcí nebo litinovými plotýnkami.

Sklokeramická deska

Sklokeramická deska vypadá elegantně, snadno se uklízí a pokrmy se na ni ohřívají rovnoměrně. Abyste ji ovšem využívali skutečně naplno a neplýtvali zbytkovým teplem, využívejte plotýnky i poté, co je vypnete. Několik minut po vypnutí totiž vydávají teplo a pokrm na nich lze pohodlně dovařit. Pokud je nutné po dosažení bodu varu dané jídlo ještě pár minut vařit, plotýnku na sklokeramice vypněte, jakmile dosáhnete právě bodu varu.

Indukce

Neexistuje rychlejší způsob vaření než na indukci. Pokrmy se na indukční desce začínají zahřívat až tehdy, kdy dojde ke kontaktu mezi hrncem a plotýnkou. V okamžiku, kdy hrnec odstavíte z desky, dojde k vypnutí dané plotýnky. Kromě toho, že je vaření na indukci rychlé, je také chytré a bezpečné. Jediná nevýhoda spočívá v tom, že indukční desky vyžadují speciální nádobí a ne všechny vaše pánve a hrnce s ní budou kompatibilní.

Elektrická litinová plotýnka

V řadě českých domácností, ale také na chatách a chalupách, jsou stále oblíbené elektrické litinové plotny. Jedná se již o klasiku, na kterou zkrátka hodně obyvatel nedá dopustit. Litinové plotýnky jsou spolehlivé, snadno se ovládají, ale bývají náročnější na údržbu, protože nestačí celou desku přejet hadrem, jako je tomu u sklokeramiky a indukce, ale musíte si dát záležet na otření každé jednotlivé plotny.

Digestoř – nezbytnost každé kuchyně

V každé kuchyni by měla být nad sporákem umístěna digestoř. Bez ní by se totiž kuchyň brzy proměnila ve vlhké prostředí, v němž by bylo dokonale patrné, jaký pokrm jste naposledy připravovali a jak se vám povedl. Digestoře, nebo též odsavače par, vás během vaření zbaví páry i pachů, jež jsou součástí vaření. Víte ovšem, jak digestoř správně vybrat? Její šířka by měla odpovídat šířce sporáku, protože jen tak bude schopna zbavit vás opravdu všech pachů a par, které z obsahu hrnců pod ní vycházejí.

Zdroj foto: Olena Yakobchuk / Shutterstock.com

Druhy digestoří

Před výběrem nové digestoře si nezapomeňte prostudovat své možnosti. Zvolit tak můžete klasickou podstavnou digestoř, komínovou, ostrůvkovou či nejmodernější provedení v podobě výklopné a výsuvné, jež máte po ruce, když je potřebujete. Jakmile je nevyužíváte, neubírají vám místo na pracovní desce.

Vaření, smažení, ale i pečení v elektrické troubě je snadné, rychlé a zábavné. Při používání trouby se řiďte stejnými pravidly, jako při používání plotýnek. Využívejte zbytkové teplo na maximum a troubu vypněte dříve, než je pokrm zcela dopečený. V zimě můžete využívat zbytkové teplo z trouby také k vyhřátí kuchyně a po ukončení pečení nechat dvířka od trouby dokořán. Při každé přípravě pokrmu na sporáku také nezapomínejte na důsledné využívání digestoře.

zdroj: placená inzerce

5 komentářů: „<strong>Jak na úsporné a chytré vaření na elektrickém sporáku</strong>

  • 27. 9. 2024 (7.21)
    Trvalý odkaz

    Zdravím, skleněné poklice jsou opravdu dobrý nápad. Já se taky snažím využívat zbylé teplo sporáku tím, že po dovaření jídla nechávám hrnec na plotně, aby se jídlo dotáhlo. Ještě se mi osvědčilo připravovat jídla v troubě, když vařím na sporáku, abych využila energii naplno. Nedávno jsem si koupila titanové nádobí a musím souhlasit, že se v něm vaří rychle.

    Reagovat
  • 24. 9. 2024 (23.43)
    Trvalý odkaz

    Přeji dobrý den, já ještě používám skleněné poklice, abych mohla sledovat vaření bez nutnosti zvedat poklici a tím ztrácet teplo. Dále se snažím vařit více porcí najednou, abych ušetřila čas i energii. Na zgastro.cz jsem viděla, že mají kvalitní titanové pánve a hrnce, které jsou podle mě ideální pro rychlé vaření.

    Reagovat
  • 22. 9. 2024 (23.42)
    Trvalý odkaz

    Zdravím, mám pár tipů, které mi opravdu pomohly. Například používám tlakový hrnec, který zkracuje dobu vaření a šetří energii. Pokud vařím zeleninu, tak se jí snažím vařit v malém množství vody a na nízkém ohni, takže to taky šetří energii. Titanové pánve mi přijdou perfektní, protože se rychle zahřívají a rovnoměrně rozvádějí teplo.

    Reagovat
  • 17. 9. 2024 (23.20)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, úsporné a chytré vaření na elektrickém sporáku je podle mě možné. V dnešní době je úspora energie důležitá, a tak bych se ráda od vás dozvěděla, jaké máte osvědčené metody pro efektivní vaření. Jaké hrnce nebo pánve používáte, abyste urychlili vaření a tím minimalizovali spotřebu energie? Předem děkuji za odpovědi.

    Reagovat
  • 29. 12. 2023 (16.53)
    Trvalý odkaz

    Podle mě je výběr správného kuchyňského načiní a vybavení dost těžký. Já jsem si nedávno pořídila nový mixér, a jsem z něj nadšená. S tímhle pomocníkem se mi pohodlně mixuje ovoce a zelenina, takže se mi lépe a rychleji vaří. Mám z něj velkou radost a zkouším s ním nové recepty, které bych bez něj nemohla.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *