Jak mít ekologičtější domácnost aneb Kroky, které může udělat každý

Ekologie je palčivé téma posledních let a odborníci bijí na poplach. Experti se shodují na tom, že pokud lidská populace okamžitě nezařadí zpátečku a nezačne se chovat zodpovědněji k životnímu prostředí, další generace nečeká nijak růžová budoucnost. Je vám z toho smutno a rádi byste se na ochraně planety nějakým způsobem podíleli? Začněte u sebe doma! Pakliže vám osud Země není zcela lhostejný a zároveň vám imponuje fakt, že ekologická opatření obvykle vedou i ke snížení celkových nákladů za provoz domácnosti, pusťte se do toho. „EKO“ může být i vaše domácnost a my vám prozradíme, jak toho docílit.

Při stavbě a rekonstrukci jsou možnosti širší

Spoustu změn k lepšímu mohou udělat také obyvatelé starších domů a bytů, ovšem ve výhodě jsou jednoznačně lidé, kteří plánují novostavbu nebo rozsáhlejší rekonstrukci. Mohou totiž mnohá ekologicky přínosná opatření zahrnout již do projektu. K nejzajímavějším možnostem patří investice do kvalitního zateplení fasády, energeticky úsporných oken či „silná dvojka“ – fotovoltaika s tepelným čerpadlem (právě tato kombinace vede k úspoře nákladů až o 80 %). 

Pořiďte si úspornější spotřebiče

Domácnosti jsou přeplněné spotřebiči, které lze bez nadsázky označit jako velké žrouty energie. Zamyslete se nad tím, které přístroje skutečně potřebujete a udělejte si doma čistku. Ty zbylé nahraďte modernějšími energeticky úspornějšími modely. Ovšem pozor – aby byl jejich provoz šetrný, musíte se je naučit efektivně používat. K nejčastějším chybám patří praní a sušení minimálního množství prádla, jakožto i používání nesprávných programů. 

Zamyslete se také nad rozmístěním spotřebičů. Například chladnička by měla být v dostatečné vzdálenosti od zdrojů tepla, jako jsou radiátor či sporák. Nejúspornějšího provozu docílíte tak, že ji umístíte do chladnější části kuchyně.

Vyměňte klasické žárovky za moderní LED

V případě světelných zdrojů na bázi LED technologie nejde „jen“ o výraznou energetickou úsporu. K dalším výhodám patří výrazně vyšší životnost, větší účinnost, efektivita světelného toku, odolnost proti mechanickým nárazům či fakt, že jim neškodí časté zapínání a vypínání. Využití LED žárovek je velmi pestré a hodí se pro stropní svítidla, doplňková světla i ambientní osvětlení.

Preferujte lokální výrobky

Zamysleli jste se někdy nad tím, jakou vzdálenost urazí potraviny, které běžně konzumujete? Jejich ekologická stopa je obrovská. Pokuste se je nahradit produkty z produkce domácí nebo alespoň evropské ekonomiky. Zelenina, ovoce a další plodiny od místních farmářů, sadařů a zahrádkářů jsou čerstvé a chutnější!

Ekologická stopa se samozřejmě týká veškerých výrobků – elektroniky, nábytku a věcí každodenní potřeby. Také v tomto směru můžete podpořit lokální firmy na úkor laciného (a obvykle nekvalitního) zboží z asijské produkce. 

A že je lokální výroba citelně dražší? Budete-li nakupovat s rozvahou, využívat výprodejové akce a slevové nabídky na produkty do domácnosti, vaše peněženka rozdíl nepozná.

Přestaňte používat agresivní chemii při úklidu a čištění

Ekologicky šetrný úklid může být stejně účinný jako s chemickými úklidovými prostředky. Navíc je levnější a často i rychlejší. Pravděpodobně vás překvapí, že si vystačíte s jedlou sodou, kyselinou citronovou a octem. Silná trojka hravě zvládne naprostou většinu běžných čisticích procesů, a mnohdy dokonce ještě o něco lépe než konvenční čističe. A kdybyste přeci jen narazili na nečekaný problém, můžete sáhnout po některém z mnoha cenově dostupných eko-čističů, kterých se v nabídkách drogerií nachází víc než dost.

Sdílet: