Solární lednička Wakati udrží tropické ovoce čerstvé

Ekonomika řady zemí v tropickém pásu stojí a padá na zemědělském hospodaření. Problematická zdaleka není jen produkce lákavě vypadajícího ovoce a zeleniny, jeho transport na tržiště a stabilní odběr.

„Solární klimatizační jednotky pro přepravní boxy se tropickým zemědělcům vyplatí.“ Zdroj: wakati.org
„Solární klimatizační jednotky pro přepravní boxy se tropickým zemědělcům vyplatí.“ Zdroj: wakati.org

Většina zemědělců totiž nedisponuje možností jak uchovat své výpěstky dostatečně dlouho čerstvé. Každé zdržení tak pro ně může mít doslova likvidační následky. A právě pro ně tu je solární jednotka Wakati, která pomůže udržet úrodu v dostatečné kvalitě.

V Africe, stejně jako v Jižní Americe nebo na jiho-východě Asie. Všude se lopotí zemědělci, aby vypěstovali co nejprodejnější zboží, a vlastně mají jen malou šanci, že se jim podaří úspěšně udat celou úrodu.

Až 76 % jejich výpěstků nepřežije z nejrůznějších důvodů, čas od sklizně po vlastní prodej. Jednou z nejčastějších příčin odpisu zboží je hnití a následný rozklad, zapříčiněný nevhodnými skladovacími podmínkami.

Tříwattová solární jednotka Wakati tento problém řeší: funguje jako chladicí systém izolované sběrné/přepravní jednotky a vytváří příhodné klima pro transport ovoce a zeleniny.

Wakati je dodáván spolu s obalem z odolné tkaniny s izolační vložkou, kterou je možné natáhnout na přepravní box, bednu nebo krabici, novější modely se dodávají přímo s odlehčeným přepravním boxem s nosností 150 kg. Objem se naplňuje otvorem v horní části, v tom žádná věda nespočívá.

Zásadní je tu ale malý ventilační systém, který pohání energie slunce. Právě ten zajišťuje, aby se k uskladněnému sesbíranému ovoci nedostala znehodnocující vlhkost (denně odpaří až 200 ml vody) nebo přílišné horko, které by uspíšilo rozklad, hnilobné procesy nebo růst plísní.

Ovoce a zelenina, která by normálně vydržela v tropickém klimatu jen dva dny, může díky Wakati vyčkat na transport na tržiště až deset dní.

Prodloužení životnosti ovoce a zeleniny je zásadní změnou pro tropické zemědělce – už nemusí řešit, zda bude výhodnější dopravit na vzdálený trh celou úrodu naráz (a tím riskovat kvalitativní ztrátu její podstatné části), nebo na několikrát transportovat sklizeň (a tím neúnosně zvyšovat své vlastní náklady).

Wakati navíc zajišťuje prvky soběstačnosti a udržitelnosti přímo u výrobce, tedy u zdroje. Arne Pauwels, zakladatel a výrobce Wakati říká, že potenciál zisku a zlepšení blahobytu zemědělců v tropech se tímto zařízením rapidně zvýší.

Cena jedné jednotky Wakati se pohybuje kolem jednoho sta dolarů, ale s rostoucím obratem by měla i nadále klesat. Prozatím se osvědčila v Ugandě, na Haiti i v Afghánistánu.

Jeden myslel na “Solární lednička Wakati udrží tropické ovoce čerstvé

  • 14. 11. 2022 (16.19)
    Trvalý odkaz

    To je zajímavá novinka. Možná si ji taky pořídíme. Zachovat čerstvost ovoce několik dní by se mi taky líbilo. Jsem zvyklá jezdit na nákup jednou za týden a ovoce i zelenina není po pár dnech nic moc. Sice jsem si koupila úložný box do ledničky https://www.plaza.cz/ulozny-box-do-lednicky–4-ks/ , takže mám ovoce i zeleninu schovanou, ale stejně to prostě není ono.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *