Netradiční střešní farma na střeše hotelu

Střecha hotelu Novotel v Bangkoku se dočká poněkud nečekaných hostů. Ve vyrovnaných řadách se tu usadí čtyři desítky bílých barelů. V nich budou lidé z organizace EnerGaia pěstovat ve velkém spirulinu, jedlou zelenou řasu.

„Nachází se řešení otázek výživy obyvatel planety v barelech a kádích na střeše?“ Zdroj: Paola Di Bella/Redux
„Nachází se řešení otázek výživy obyvatel planety v barelech a kádích na střeše?“ Zdroj: Paola Di Bella/Redux

Ne každému řasy chutnají, ale jejich výhody jsou značné. Spirulina potřebuje pro svůj růst dvacetkrát méně prostoru než třeba energií nabitá sója (a 200 x méně místa než potřebuje hovězí). Svůj objem přitom zdvojnásobí každých 2-5 dní.

Nápad na netradiční střešní zahradu uprostřed rušného města se zrodil v hlavě Saumila Shaha, nynějšího vedoucího EnerGaia. Sází především na to, že emisní oxid uhličitý unikající z průmyslových budov v okolí by mohl sloužit jako ideální zdroj anorganického uhlíku, a mohl by tak umocnit růst spiruliny.

Každý ze čtyřiceti propojených barelů obsahuje 180 litrů vody, která se stane základním růstovým substrátem. O zbytek se už postará ventilační systém, jež bude zásobovat řasy vzduchem.„Může se to zdát jako maličkost, ale náš model bioreaktoru je univerzální“ říká Shah. „V praxi jsme demonstrovali, že řasy je možné pěstovat prakticky kdekoliv.“

Zapracování ventilačního systému, který urychluje cirkulaci vzduchu (a oxidu uhličitého zvenčí) se maximalizuje růstový potenciál a snižuje riziko možné kontaminace. Sklízet se na střeše musí průběžně, třikrát až čtyřikrát týdně. Celoroční výnos se přitom pohybuje mezi 300 – 500 kilogramy, část je odprodána jako surová hmota, ze zbytků se vyrábí pasta nebo se vysušuje.

Nemusí se to zdát mnoho, ale EnerGaia prodává kilo spiruliny za 40 dolarů, a má už teď problém uspokojit poptávku svých jedenácti místních odběratelů. Proto se všemožně snaží o rozšíření kapacit.

„Budov vhodných k pěstování řas je po celém Bangkoku spousta,“ říká Shah. „A čím více pěstitelů se najde, tím snazší bude naplnit rostoucí poptávku. V současnosti máme takový odběr, že bychom potřebovali 900 nádrží.“

Jeden myslel na “Netradiční střešní farma na střeše hotelu

 • 22. 4. 2016 (0.51)
  Trvalý odkaz

  Nápad je to dobrý, ale revoluci od něj nečekejme.

  Dokud bude poptávka po daném typu řasy poptávka ze strany restaurací a labužníků, pak tento způsob poroste a myslím že brzy se od barelů přesune ke kubíkovým tankům, ale neměli bychom od tohoto, ani dalších podivných řasových superfoods čekat nějaké řešení potravinové krize, ne že by toho nebyly schopny, ale lidé nebudou chtít, navíc cena 40$/kg je poněkud mimo možnosti většiny světového obvatelstva.

  Pokud ale cena klesne a bud možné ji průmysově zracovávat, mohla by se stát náhradou některých problematických surovin v potravinářství a zemdělství.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *