Indické mango vydrží díky nanotechnologiím měsíc čerstvé

Jak prodloužit životnost ovoce a udržet ho čerstvé? Výzkumníci z indické zemědělské university Tamil Nadu (TNAU) mají jasno. Plody, které se vyvážejí z Indie do celého světla, obohatí o povrchový nano-film. Vrstvu zpomalí proces rozkladu a ovoce tak vydrží déle čerstvé.

Je otázkou, nakolik se chemický nano-film podepíše nezávadnosti tropického ovoce. Zdroj:.mangomaintenance.com
Je otázkou, nakolik se chemický nano-film podepíše nezávadnosti tropického ovoce. Zdroj:.mangomaintenance.com

Otázka, jak se prosadit s jihoasijským ovocem na evropském či americkém ovocnářském trhu, je skutečně zásadní. Těžko exportovat zboží, které má jen minimální trvanlivost. Nová ochranná vrstva by ale mohla zvýšit životnost ovoce až o jednadvacet dní.

Výzkumníci z TNAU, společně s kolegy z Kanady, nanášeli nano-vrstvu formou chemické páry na plody manga. Prozatím pracují se syntetickou obdobou hexanalu, látky, kterou můžeme ve stopových množstvích najít například u fazolí, okurků nebo tykví.

V Indii, která je velkým exportérem ovoce, se ale sladké plody k lidem většinou nedostanou. Profesor K. K. Subramanian z TNAU uvádí, že místní obyvatelé dnes konzumují jen 80 g ovoce za den, tedy jen polovinu doporučeného příjmu.

Na vině jsou „přepravní ztráty“ a nedostatek chladících zařízení. Povrchová vrstva, kterou by se plody ošetřovaly, by to prý mohla změnit. Prakticky 40 % každé indické sklizně ovoce jde zatím na odpis. Pokud by se podařilo dovést výzkum do zdárného konce, mohli by Indové ušetřit až 71 milionů dolarů.

Sdílet: