Dvojčata Al Bahr mají fasádu z inteligentních slunečníků

Devětadvacet pater „Dvojčat“ z Abu Dhabí získalo novou fasádu. Aby se obě budovy, vysoké 145 metrů, lépe vyrovnávaly s horkým podnebím v letních měsících, byly nově osazeny speciálním pláštěm, který má snížit spotřebu energie dodávanou do klimatizace. Za geometrií pohyblivých „včelích plástů“ vnější fasády stojí opět architektonické studio Aedas.

Slunečníky jsou inspirovány tradičním libanonským vzorem „Mashrabiya“, zastiňující vzdušnou mozaikou zdobené mříže. Zdroj: designboom.com
Slunečníky jsou inspirovány tradičním libanonským vzorem „Mashrabiya“, zastiňující vzdušnou mozaikou zdobené mříže. Zdroj: designboom.com

Architekti z Aedas úspěšně sbírají jedno ocenění za druhým. Za rok 2013 získali cenu za „Komerční projekt roku“, „Cenu za unikátní design“ a „Nejlepší sérii návrhů pro oblast Středního východu“. Právě určitá specializace studia Aedas na středo-východní oblast je hlavní zárukou jejich úspěšnosti.

Jejich návrhy jsou totiž obvykle výtečně adaptovány na místní klimatické podmínky, ať už jde o hospodaření s nedostatkovou vodou, vytváření stinných zón v kontrastu s prosluněnými plochami a pochopitelně také, s výkonnou klimatizací.

Jenže právě výkonná klimatizace se u budovy Al Bahr v Abu Dhabí stala prubířským kamenem dovedností designérů. Celé město si totiž v posledních letech velmi zakládá na snižování spotřeby energií a efektivitě provozů. A klimatizace v Al Bahr patří nejen mezi velmi intenzivní, ale také provozem velmi nákladné.

Pohybující se vnější oplášťování je odpovědí na požadavek po snížení spotřeby elektřiny. Fasáda z trojúhelníkových výsečí, umístněná na vnější mobilní konstrukci, se zvolna sune okolo osy obou budov, a snižuje přímý dopad slunečního záření o 50 %.

Fasáda je tvořena dvěma tisícovkami takových „slunečníků“, přičemž jejich pohyb a rozvírání je řízeno centrálním počítačem. Rozevírají se podle intenzity dopadajícího slunečního záření a napomáhají udržet příjemné vnitřní prostředí, aniž by klimatizace musela fungovat na plné obrátky.

Konstrukční řešení vnějšího zastínění, navržené designéry z Aedas, zpracovala na místě společnost Al-Futtaim Carillion, která má už „na svědomí“ několik podobných úspěšných realizací z hlediska ekologické infrastruktury výškových budov.

Al Bahr je jednou z mála výškových budov, které odrážejí (tak výrazným způsobem) svůj osobitý přístup k ekologickému stavitelství. Jen pro zajímavost, jedná se o vůbec první výškovou budovu v oblasti Zálivu, která dosáhla na Stříbrnou certifikaci LEED.

Mimo jiné dnes bývá dávána za příklad „výzev pro typologii moderních výškových budov“ a podle chicagské Rady pro výškové budovy je považována za jednu ze dvaceti nejvíce inovativních výškových budov 21. století.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *