Británie schválila novou 1,2GW větrnou elektrárnu

Britská vláda schválila dlouho očekávaný projekt na vybudování velkokapacitní příbřežní větrné elektrárny Hornsea Project One. Pokud vše půjde podle plánu, měl by být schopen do roku 2020 dosáhnout výkonu 1,2 GW.

„Plošina, na které budou umístěny meteorologické přístroje v lokalitě Hornsea vyplouvá na moře.“ Zdroj: SMartWind.co.uk
„Plošina, na které budou umístěny meteorologické přístroje v lokalitě Hornsea vyplouvá na moře.“ Zdroj: SMartWind.co.uk

Postupně by se navíc měly přidat další fáze projektu na Hornsea, a instalovaný výkon by se měl přiblížit až 4 GW. Až 4 GW čisté energie, přibližně 4 % celkové domácí spotřeby energií, nebo množství ekvivalentní k celoročnímu zásobování 800 000 anglických domácností.

Zhruba tak lze v obrysech popsat projekt, o jehož realizaci se mluví a spekuluje už dlouhá léta. Ve své definitivní podobě by se pak instalace měly rozkládat na úseku pokrývajícím 407 kilometrů čtverečních, v maximální vzdálenosti 103 kilometrů od pobřeží Yorkshire.

Na mamutím projektu se má podílet pestře namíchané konsorcium s názvem SMartWind. Jeho součástí jsou společnosti Mainstream Renewable Power, Siemens Financial Services a DONG Energy.

Konkrétní technické detaily celého podniku zatím nejsou přesně známy: například v závislosti na použitém typu turbín (o výkonu 3,6 – 8 MW) kolísá i zvažovaný počet instalovaných větrníků od 150 po 332.

Padlo také, že listy největší instalované elektrárny by měly opisovat průměr 178 metrů, a také že největší větrníky by měly sahat až do výše 200 metrů.

„Počítáme s vytvořením více než 2500 pracovních míst na konstruktérských a technických pozicích, což bude jistě významnou podporou pro celý kraj Yorkshire a Lincolnshire,“ doplnil v komentářích tajemník pro Energie a klimatické změny, Ed Davey.

„Větrná energetika je pro nás důležitá. Od roku 2010 jsme do ní v Británii investovali více než 14,5 miliard liber, vytvořilo se tu více než 35 000 pracovních míst.“

Zástupci SMartWind si zase pochvalují, že elektrárna v Hornsea bude znamenat zásadní pozitivní změnu jak pro samotné spotřebitele, tak i pro celou Velkou Británii, která se částečně zbaví závislosti na dovozu neekologických paliv.

„Pro nás je to především zásadní investice do budoucnosti,“ říká Andy Kinsella, vedoucí operativy Mainstream Renewable Power. „A konečné schválení tohoto záměru vládou odstartuje úplně nová éra obnovitelných zdrojů v Británii.“

SmartWind.co.uk

3 komentáře: „Británie schválila novou 1,2GW větrnou elektrárnu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *