Termonukleární fúze – malé reaktory už do pěti let?

Fúze nebo „termonukleární fúze„, čili získávání energie díky slučování atomových jader, je nám už desítky let prezentována jako desítky let vzdálená budoucnost. Přitom (nebo možná právě proto, že) jde o jeden z nejčistších zdrojů energie. Podle magazínu CNet však není praktické využití termojaderné fúze tak vzdálené, jak se nám kdekdo snaží nakukat. Svědčí o tom především venture investoři, kteří se o firmy zabývající se výzkumem a praktickou aplikací fúze začínají čím dál tím více zajímat. Jedním z nich je i námý investor Wal van Lierop. Ten aktuálně investoval do kanadské společnosti General Fusion, která tvrdí, že dokázala najít řešení na technické obtíže praktického nasazení termojaderné fúze. Během následujících pěti let hodlá začít vyrábět malé fúzní reaktory, které dokáží vyrobit až 100 MW energie s cenou kolem 50 milionů dolarů při 4 centech za 1 KWh. Společnost využívá techniku zvanou Magnetized Target Fusion (MTF), jako hlavní palivo reaktorů má posloužit lithium. Vedlejším, odpadním produktem pak bude helium.

fúzní reaktor

news

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

10 komentářů: „Termonukleární fúze – malé reaktory už do pěti let?

 • 3. 3. 2012 (15.49)
  Trvalý odkaz

  sice píšu pozdě, ale jak se ptáte co se dá dělat s héliem, no tak věřte že využití se najde, pokud sledujete v dnešní době letecký průmysl, tak jste si mohl všimnout , že se znovuobjevují prototypy vzducholodí a zde se uplatní právě ono helium, narozdíl od vodíku nehoří, takže princip zkázy ála hingenburg je téměř vyloučen

  Reagovat
 • 27. 8. 2011 (10.21)
  Trvalý odkaz

  Ta reakce je celkem jednoduchá:
  n + 6Li → 4He (2,1 MeV) + T (2,7 MeV)

  Reagovat
 • 7. 8. 2011 (11.17)
  Trvalý odkaz

  Článku věřím – sbírám už plíšky Lithia z baterií do mobilů. Budu mít tím pádem termojaderné palivo zdarma a s předstihem. Stačí pak dokoupit jen ten zbytek, třeba na leasing.

  Reagovat
 • 17. 8. 2010 (12.30)
  Trvalý odkaz

  a co budeme dělat s heliem co bude navíc ??? další skleníkový plyn ????

  Reagovat
 • 25. 12. 2009 (18.21)
  Trvalý odkaz

  Já myslím že plné využití termonukleární fúze by tu už bylo jenže ropní magnáti vše drží aby ještě vydělalávaly na ropě ted se tvrdí že plné nasazení by mnělo být v roce 2030 a proč? protože to už bude dost málo ropy aby na ní magnáti vydělávali.

  Reagovat
 • 3. 3. 2008 (11.02)
  Trvalý odkaz

  to Lithium slouzi k vyrobe Tritia, nejsnazsi fuzni reakce je prave deuterium s tritiem a to je taky asi jedina realne dosazitelna…

  Reagovat
 • 23. 2. 2008 (23.04)
  Trvalý odkaz

  Mam pocit ze panove z General Fusion krapet prehaneji. Na tech jejich 5 let jsem zvedav. Byl by zazrak pokud to zvladnou za 50 let. Kazdopadne lithium muze slouzi jako zdroj tritia a to potom moze s deuteriem fuzovat na helium.

  Reagovat
 • 14. 2. 2008 (12.17)
  Trvalý odkaz

  fuze lithia a tritia na 2atomy helia vyda velke mnozstvi energie, vetsi nez fuze deuteria, ….

  Reagovat
 • 14. 2. 2008 (8.09)
  Trvalý odkaz

  No taky bych cekal fuzi vodiku na helium a lithia na treba uhlik….

  Reagovat
 • 13. 2. 2008 (18.56)
  Trvalý odkaz

  bol by som zvedavy ako z lithia vznikne fuziou helim….

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *