Průměrný Američan spotřebuje 1300 litrů pohonných hmot ročně
Američané jsou národem s největší spotřebou pohonných hmot v přepočtu na obyvatele na světě a hravě předbíhají zbytek světa. Zveřejnění výsledků statistického srovnání 128 zemí týkající se celkové spotřeby paliv, které provedla Kalifornská univerzita v Berkeley (UCB) navíc ukazuje jak moc je svět závislý na fosilních zdrojích.
Profesor ekonomiky z UCB, Lucas W. Davis, vměstnal do jednoho grafu všechny potřebné prvky. Spotřebu pohonných hmot v přepočtu na obyvatele, průměrnou cenu za galon nafty/benzínu i srovnání relativní velikosti populace té které země.
Ve zjednodušeném provedení tak mohl veřejnosti demonstrovat, jak který národ pokročil, pokud jde o boj za čistší ovzduší, snižování emisí nebo omezování globálního oteplování. A hlavně, názorně doložil, že Spojené státy americké patří mezi největší „žrouty“ pohonných hmot. Jak je to možné?
Základním problémem je podle něj zdanění paliv a přímá či nepřímá státní podpora celého byznysu s pohonnými hmotami. Zatímco průměrného Němce při tankování vláda „obere“ na jednom galonu (3,78 litru) o přibližně 4 dolary (cirka 80 korun), Američané mohou plnit nádrž s klidem, že při stejném množství na daních zaplatí 49 centů (9-11 korun).
Americká vláda si za tímto přístupem stojí a obhajuje ho tím, že vyšší zdanění by vážně ohrozilo skrze zatížení průmyslu jejich národní ekonomiku.
Levné a dotované pohonné hmoty mají ale i v Egyptě (a prakticky ve všech blízkovýchodních zemích), nebo ve Venezuele, ale nikde není spotřeba paliv tak markantní jako v USA.
Průměrný Američan ročně projezdí na 1300 litrů benzínu, což je asi tolik, jako tři Němci, nebo šest až sedm Francouzů. Americe se lehce blíží Kuvajt a Kanada, ale je to dáno přepočtem spotřeby dieselového paliva, která v těchto zemích dominuje.
Jak podotýká Davis, argumentace: „Že vyšší zdanění paliv by ohrozilo národní ekonomiku, musí být nutně chybná. Němci jezdí osmkrát dráž, a vytvořili stabilní a čtvrtou nejschopnější ekonomiku na světě.“
Závislost Američanů na pohonných hmotách navíc komplikuje řadu jiných věcí. Podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) se emise z dopravy podílejí na celkové bilanci jednou čtvrtinou.
Navíc téměř polovinu pohonných hmot musí Spojené státy dovážet ze zahraničí. Ve světě se za jeden den projede na 90 milionů barelů pohonných hmot.
„A země, které svou daňovou politikou drží ceny nízko, celý problém jen zhoršují,“ doplňuje Davis. „Podle statistických podkladů si troufnu tvrdit, že kdyby byla tato nejrůznější zvýhodnění jednorázově celosvětově zrušena, poklesla by spotřeba paliv ročně o 29 miliard galonů.“
Americania maju dorbu ekonomiku?
-LOL-
:):):)
skor si mal na mysli najzadlzenejsiu :)
a v čem jako vidíte problém ? … jenom dobře, že Američané mají dobrou ekonomiku a vlastnit auto + plati náklady za benzín zvládnou díky tomu i mladí lidé !
Nemyslím si, že krátkodobá výhoda stojí za to, že zlikvidují velmi rychle přírodní zdroje. Víte, že Indiáni mají přísloví, že zemi máme půjčenou od svých potomků?
Problém je třeba v tom, že soudruzi mají litr benzinu asi za 15kč, takže vůbec skoro nepřemýšlí nad tím, kolik jim auto žere
Dnes už přemýšlet přeci jen začínají…