Amsterdamští cyklisté nemají kde parkovat

Podle údajů OSN z roku 2011 má nizozemský Amsterdam přibližně 779 000 obyvatel. Počet jízdních kol ale dosahuje v této evropské metropoli ještě vyššího čísla. Jak uvádí žurnál CityLab, napříč městem se jich pohybuje až 880 000.

„Situace s parkováním kol v okolí Central Station je skutečně kritická.“ Zdroj: Radomír Dohnal
„Situace s parkováním kol v okolí Central Station je skutečně kritická.“ Zdroj: Radomír Dohnal

Dobrá zpráva pro ty, kteří raději šlapou do pedálů, než postávají s autem v kolonách, bohužel současně představuje problém. Město dlouhodobě podceňovalo rozvoj trendu cyklistiky a průběžné budování prostor pro odstavení a parkování kol, a v Amsterdamu se teď nedostává přinejmenším 40 000 parkovacích míst.

Amsterdam je považován, spolu s dánskou Kodaní, za cyklistické metropole světa. V hlavním městě Nizozemska používá 57 % obyvatel kolo pravidelně každý den, a 43 % lidí se tu s jeho využitím dostávají do práce. Tranzit cyklistů dosahuje ohromných čísel, které ale komplikují vlastní dopravní situaci.

Lokalita Central Station patří mezi nejvytíženější: každý den tu stojan nenajde 21 500 cyklistů a jejich porůznu zamčená a umístěná kola pak komplikují plynulost provozu, vyjíždění i odstavování kol. Kritický cyklo-stav panuje i v jiných lokalitách, zejména v oblasti nedostatečného počtu stojanů na kola a absence optimálně situovaných cyklo-parkovišť.

Proto teď městští radní urychleně řeší „záchranný“ plán na vytvoření nových parkovacích kapacit. Jak potvrzuje žurnál CityLab, město Amsterdam se nejprve pokoušelo řešit problém se špatně zaparkovanými bicykly.

V rámci jednorázové akce bylo odstraněno celkem 73 000 nevhodně zaparkovaných kol. Náklady cyklo-odtahovky na přeparkování kola činily v rozmezí 55 až 80 dolarů a majitel si je mohl vyzvednout po zaplacení manipulačního poplatku 12-14 dolarů na odstavném parkovišti.

Teprve po této masivní kampani ale radním z Amsterdamu došlo, že špatně zaparkovaná kola jsou jen důsledkem neřešeného problému s nedostatkem parkovacích míst.

Jedním z prvních kroků skutečného řešení situace má být vybudování podzemních garáží podél Ij, tedy v těsné blízkosti bariéry Afsluitdijk. V těchto prostorách by mělo vzniknout dostatek místa pro zaparkování 7000 kol. Tím ale Amsterdam nekončí.

V současnosti hodně diskutovaným tématem je vytvoření mobilních plovoucích parkovišť, které by byly zakotveny jednak na zátěžových místech (zejména v okolí Central Station), a dalších, která by mohla být využita k zakotvení v kanálech podél uzlových bodů dopravní komunikace. Tyto plovoucí platformy by měly být schopné pojmout na 2000 kol.

2 komentáře: „Amsterdamští cyklisté nemají kde parkovat

 • 10. 3. 2015 (10.27)
  Trvalý odkaz

  7000 parkovacích míst pro kolo? Můžou být rádi, že jim lidi jezdí na kole a nemusí řešit 7000 parkovacích míst pro auta…

  Reagovat
 • 10. 3. 2015 (10.04)
  Trvalý odkaz

  u nás máme problém zaparkovat auta u nich to je skolama i když bych neveřil že tokovej problém může vůbec vzniknout :-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *