První příbřežní větrná farma v USA se roztočí už v listopadu

Spojené státy americké spotřebovávají prakticky 18 % celosvětové produkce energie, a toto číslo se bude zvyšovat. Drtivý podíl na domácí výrobě energie přitom stále mají neobnovitelné zdroje, především fosilního charakteru. Změnit přístup USA k výrobě energie má nyní projekt příbřežní větrné elektrárny Block Island.

„Třicet MW pro jeden ostrov může brzy znamenat tisíce GW pro celé Spojené státy.“ Zdroj: Deepwater Wind
„Třicet MW pro jeden ostrov může brzy znamenat tisíce GW pro celé Spojené státy.“ Zdroj: Deepwater Wind

U ostrovů necelých padesát kilometrů od pobřeží státu Rhode Island se nyní rodí masivní dílo. Na jeho konstrukci spolupracuje společnost GE v roli dodavatele a Deepwater Wind v roli developera.

A vše zatím nasvědčuje tomu, že práce to bude po všech stránkách úspěšná. Termínem dokončení stavebních prací má být konec srpna, a celé zařízení má být uvedeno do provozu na konci listopadu tohoto roku.

Celý projekt je veřejností v USA skutečně ostře sledovaným. Spojené státy totiž mají (alespoň teoreticky) ve svých pobřežích potenciál k výrobě více než 4000 GW ročně. Dosud byl ale tento zdroj energie skoro až trestuhodně opomíjen.

Životaschopnost Block Island proto může výrazně ovlivnit budoucnost větrné energetiky v celém USA. I když se v zásadě nejedná, například ve srovnání s Evropou, o příliš rozsáhlý projekt.

Block Island představuje počin, který v první fázi přinese do sítě státu Rhode Island 30 MW čisté energie (a prakticky tak pokryje celoroční spotřebu Block Island). Jak říká Eric Crucerey, šéfmamažer projektu:

„Celé dílo chápeme jako úsporu újmy životního prostředí, protože více než 40 000 tun emisí oxidu uhličitého tu jednoduše nevznikne. Je to jako by do ulic nevyjelo 150 000 automobilů.“ Crucerey také vysvětluje, že prvotní záměr – výstavba větrných elektráren na souši – by nebyl zdaleka tak výtěžný jako při pobřeží.

Společnost GE na Block Island osazuje 6 MW turbíny, které dokáží v extrému pohánět až 5000 domácností. Jejich instalace je ale skutečně náročná. Nacella, tedy generátor turbíny, je velký jako školní autobus a váží okolo 400 tun.

A jeden jediný list rotoru váží tun sedmadvacet. Když se navíc podíváme na celkovou výšku větrné elektrárny, od hladiny moře až po „špičku“, dosahuje téměř dvounásobné výšky Sochy Svobody.

BusinessInsider.com
Sdílet: