Chytrý telefon z bambusu vymyslel student univerzity

Bambusový Smartphone ADzero má za sebou úžasný příběh. Kieron Scott, student designu z Londýna, původně navrhnul bronzovo-ocelový chytrý mobil Xperia LED. Ten zaujal společnost čínského investora Jerryho Lao natolik, že Scotta kontaktovala a společně přišli s novým nápadem na mobilní telefon s obalem z bambusu.

Bambusový telefon ADzero je prozatím především nadšeneckou záležitostí dvou mladých podnikatelů. Zda se podaří jej dotáhnout až k masové výrobě, to je zatím nejisté. foto: AD
Bambusový telefon ADzero je prozatím především nadšeneckou záležitostí dvou mladých podnikatelů. Zda se podaří jej dotáhnout až k masové výrobě, to je zatím nejisté. foto: AD

Oba kolem svého nápadu založili společnost AD a v Británii kolem sebe shromážidli, který jim má pomoci jejich sen o ekologickém chytrém mobilním telefonu uskutečnit. Lao je zkušený investor v oblasti informačních technologií, obnovitelných zdrojů energie a čištění vody.

Kieron-Scott Woodhouse zase vyrostl v ostříleného produktového designéra jehož služby využívá řada světoznámých firem. Oba navíc mají blízko k nejnovějším informačním technologiím, které jim v jejich snažení vydatně pomáhají.

Bambusový telefon ADzero se bude vyrábět v Číně z místního, čtyři roky starého a šetrně pěstovaného bambusu. Pochopitelně jen jeho obal. Uvnitř bude klasická čínská mikro-elektronika na které poběží operační systém Google Android 4.0 doplněný o speciální nadstavbu ADAOS.

Telefon by se měl začít prodávat už během tohoto čtvrtletí (nejprve v Číně, později snad i v Británii) a na světě jsou i první prototypy. Podle oficiálních stránek půjde o „higher end“s následujcími specifikacemi, které v zásadě odpovídají oblíbenému modelu Samsung Galaxy S III:

Procesor: 1.4GHz Samsung Exynos 4 Quad
Displej: 4.5-inch TFT LCD 720×1280 HD 326ppi
Rozměry: 34 x 68 x 11.8 mm
Operační systém: Android 4.0 Ice Cream Sandwich + ADAOS (Open Bootloader)
Sítě: GSM 850/900/1800/1900MHz; UMTS/HSPA+ 1900/2100MHz
Paměť: 1GB DDR2 + 16 GB interní
Baterie: 2050 mAh
Kamery: 8 Mpix vzadu, 0,3 Mpix vpředu
WiFi: 802.11b/g/n

Vývoj telefonu pochopitelně nebyl bez obtíží. První prototypy ukázaly zásadní nedostatek bambusového smartphonu: bambusový obal se totiž štěpil. Navíc chtěla firma využít kampaň na sociální síti Kickstarter, která ale mobil odmítla na své stránky zařadit.

Problémy ve výrobě nakonec vedly designéry k tomu, že museli upustit od původní myšlenky jednotlivého kusu bambusu a museli zařadit na spod a vrch telefonu dvě plastové součásti. Výhodou je, že díky bambusu bude velmi lehký. Prototypy váží asi polovinu toho co iPhone 5.

AD

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *