Tropické teploty majitelům solárních elektráren neprospívají

Tropické teploty uplynulého víkendu i posledních dní se zdály jako stvořené pro provozovatele solárních elektráren. Opak je ale pravdou. Tropické léto panelům spíš škodí.

Graf průběhu roční výroby fotovoltaické elektrárny s instalovaným výkonem 30 kWp (rok 2012), zdroj: Česká fotovoltaická asociace, o. s.
Graf průběhu roční výroby fotovoltaické elektrárny s instalovaným výkonem 30 kWp (rok 2012), zdroj: Česká fotovoltaická asociace, o. s.

„O víkendu, kdy padaly rekordní teploty a slunce pálilo jako divé, jsem vyrobil maximálně 3,1 kW. Zato v úterý po dešti, když vysvitlo sluníčko, vyráběla elektrárna i 3,5 kW,“ říká předseda České fotovoltaické asociace a provozovatel malé střešní elektrárny Michael Schmid.

Kde na zeměkouli vyrobí sluneční elektrárna nejvíc elektřiny?

Zatímco například v Praze dopadne na metr čtvereční v ideálních dnech 1025 W sluneční energie,
ve Znojmě je to 1150 W a v jižní Evropě více než 2000 W.

Hlavní vinu na nižším výkonu nesl prach, který v letních vedrech, kdy nepršelo, sedal na panely a snižoval jejich výkon. Druhým faktorem, který minulý víkend výkonu nepřidal, byl opar na obloze, který nejenže pohlcoval záření, ale navíc i zvyšoval teplotu.

Jaké je ideální počasí pro solární elektrárnu?

„Chladno, úplně čistá obloha a intenzivní záření, tak by vypadalo optimální počasí, kdybychom si ho mohli namíchat,“ říká Schmid.

„Ve velkých vedrech se panely přehřívají a účinnost potom klesá, elektrárna potřebuje hodně záření, ale ne velkou teplotu,“ dodává Schmid.

tisková zpráva
Sdílet: