Západní Austrálie spoutá sílu příboje

Austrálie, země stojící v čele světového žebříčku spotřeby uhlí, testuje nové způsoby výroby elektřiny. Po úspěšných projektech využití solární energie se pouští do dalšího směru. Mohl by pomoci Australanům konečně začít využívat bohaté možnosti, které jim jejich země nabízí. Chystá se stavba příbojové elektrárnu s výkonem 40 MW.

Členité pobřeží Západní Austrálie doslova láká k využití energie příboje. foto: NASA/GSFC
Členité pobřeží Západní Austrálie doslova láká k využití energie příboje. foto: NASA/GSFC

Spolkový stýt Západní Austrálie, jeden ze členů Australského společenství, konkrétně tamní turisticky významná oblast v okolí West Kimberley, hodlá vybudovat při bouřlivém pobřeží rozsáhlé zařízení, které bude využívat sílu vln.

Zajímavé na celém projektu je, že sami zadavatelé zakázky si uvědomují, že zmíněná elektrárna: „Nebude elektřinu vyrábět levněji nebo efektivněji, než jak činí stávající tradiční technologie, ale otevře ve větší míře prostor pro obnovitelné zdroje energie v regionu.“

Jak ale říká presidentka západního teritoria, Elsia Archerová: „Podstatné je, kolik dokážeme zaměstnat lidí a kolik čisté energie přivést do West Kimberley.“

Realizace projektu se ujala společnost TEA (Tidal Energy Australia), která má v Austrálii pověst průkopníka tohoto oboru. Právě ona se totiž vyrovnala se čtrnácti bodovými požadavky západo-australského ministerstva pro energetiku, které si vyžádalo i vyjádření místních samospráv a studie technické proveditelnosti napojení na rozvodné sítě.

TEA na realizaci zakázky čekala prakticky od roku 2003, než nastalo příhodné ekonomické klima. Při pobřeží Derby u Doctor´s Creek by nyní měla vyrůst čtyřiceti-megawattová elektrárna, schopná zásobovat elektřinou 10-15 000 domů.

Spekulativní je ekonomická výhodnost celého díla. Hovoří se o ceně 250 až 300 australských dolarů za MWh, což nezní právě lichotivě. Politici ale mají jasno – vlny prý byly, jsou a budou, což se o uhlí nedá tvrdit.

TEA jen dodává osvědčenou technologii, založenou na šesti 8MW turbínách. Diskutabilní je i celkový výkon zařízení, ale optimisté zmiňují „potenciál“ elektrárny, který by prý mohl dosahovat za rok 200 GWh. Argumentem vlády je, že uvedením zařízení do provozu dojde ke snížení emisí v hodnotě 27 000 tun CO2. A na to lidé slyší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *