Představujeme projekt SolarniEnergie.net

Je to již nějaký čas, co ve vodách Internetu zakotvila webová stránka studentů žďárského gymnázia – SolarniEnergie.net. Dnes vám tento zajímavý projekt blíže představíme.
Solarni-energie.netCelý projekt vznikl při příležitosti Mezinárodní heliofyzikálního roku (IHY) 2007. V rámci této události bylo vypsáno hned několik soutěží, přičemž jednou z nich byla i soutěž o vytvoření nejlepších webových stránek na téma „Využití solární energie“. Tým studentů ze Žďáru nezahálel a se svým projektem zvítězil. Ale nyní již k obsahu webu!
Web nevsadil jen na shromáždění volně dostupných faktů na Internetu, ale obsahuje i vlastní měření doplněná o grafy, kategorii „Ke stažení“, kde naleznete wallpapery pro vaše PC či miniaplikaci pro Postranní panel systému Windows Vista. Z vlastních měření pak můžeme zmínit pokusy se solárním kolektorem na střeše školy. Z měření a jím získaných dat studenti nejen sestavili tabulku vývoje teplot (nejvyšší / nejnižší) ale spočítali i, kolik kolektorů by bylo nutné na střechu školy umístit, aby se pokryly energetické nároky na ohřev vody. O tomto možném nasazení pak pojednává především sekce „Možné využití ve škole“. Aby však na uživatele hned web nevychrlil hromadu čísel a grafů, může si na něm nejdříve přečíst o „Ekologii elektráren“ a „Teorii využití“ či samotné „Solární technice“. Pokud se postupně začtete do do těchto sekcí, získáte základní představu o různých typech elektráren, jejich principu fungování, výhodách ale i nevýhodách a hlavně o jejich šetrnosti k životnímu prostředí. Další ze zmiňovaných sekcí jsou pak věnované samotnému principu přeměny solární energie a poté i jejímu následné využití v praxi a kde se s ní můžeme setkat v běžném životě.
Aby web nebyl jen o odborných faktech, každý si ho může i sám barevně přizpůsobit podle nálady jediným kliknutím v Menu. Lidé s poruchou zraku si mohou nastavit i větší velikost písmo, tudíž tento web je ke všem svým čtenářům opravdu vstřícný (což je dozajista jeho velké plus)!

(autorem článku je Marek Šimkovský, jeden z účastníků projektu SolarniEnergie.net)

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Představujeme projekt SolarniEnergie.net

 • 22. 5. 2009 (0.35)
  Trvalý odkaz

  bojkot proti stavbě solární elektrarny v petrovicích u borovan !!!!!

  Reagovat
 • 22. 5. 2008 (12.51)
  Trvalý odkaz

  myslím si že to pro svět bude velice přínosne

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *