Ikonický Big Ben dostane solární plášť

Velká Británie usiluje o dosažení svého plánu – snížení emisí skleníkových plynů o 34 % do roku 2020 – skutečně ze všech sil. Posledním navrženým ambiciózním krokem, který se dotkne jednoho z nejznámějších symbolů Londýna, má být pokrytí věže „Big Benu“ solárními panely. Návrh už schválila Dolní komora parlamentu.

„Dvě nejznámější věže Westminsterského paláce – Victoria Tower (vlevo) a Elizabeth Tower (vpravo), známější pořád jako Big Ben.“ Zdroj: Wikipedia.org, autor: Arpingstone, licence: public domain
„Dvě nejznámější věže Westminsterského paláce – Victoria Tower (vlevo) a Elizabeth Tower (vpravo), známější pořád jako Big Ben.“ Zdroj: Wikipedia.org, autor: Arpingstone, licence: public domain

Jméno Big Ben se běžně používá při označení celé věže, i když se ve skutečnosti týká jen mohutného zvonu, který odbíjí každou hodinu čas rodilým Londýňanům. Oficiální název věže, která je kulisou snad každého filmu z Velké Británie, je od roku 2012 Elizabeth Tower. Hodinová věž byla takto přejmenována při příležitosti šedesátých narozenin královny.

Právě 96 metrů vysoká věž, vystavená v roce 1859, vybavená obřím ciferníkem hodin (o průměru 6,9 metrů), je součástí severního cípu Westminsterského paláce, a jedním z nejpodstatnějších symbolů Anglie.

I proto byla diskuze v Dolní komoře Parlamentu o tom, zda skutečně v rámci boje za snižování emisí sáhnout i po Velkém Benovi trochu bouřlivější, než by se od britských gentlemanů slušelo.

Podporu tomuto symbolickému gestu ale vyjádřila i sama královna, a tak se pravděpodobně dá v brzké době očekávat pokrytí fasády hodinové věže solárními panely. Ostatně, nezůstane jen u věže.

V rámci zefektivnění hospodaření s energiemi bude prý celému Westminsterskému paláci dodána nová střešní izolace. Hovoří se také o nahrazení všech žárovek v administrativních budovách LED osvětlením.

„I druhou etapu našeho plánu, a to dosažení osmdesátiprocentního omezení emisí do roku 2050, bereme extrémně vážně,“ připomíná Ed Davey, tajemník Ministerstva pro energetiku. „A pokud tohoto cíle chceme dosáhnout, nesmíme jen čekat na zázračné objevy našich vědců, ale také sami něco skutečného udělat. Big Ben v solárním provedení je toho jasným symbolem.“

2 komentáře: „Ikonický Big Ben dostane solární plášť

 • 24. 3. 2014 (17.57)
  Trvalý odkaz

  Britové jsou zaprodaný, podělaný multikulturalisti,kteří plivou na své předky – vlastence i to co zbudovali (čest výjimkám). Solární panely patřej na střechy továrních, skladových a jiných hal případně soukromé obytné domy či paneláky a ne na historické národní dědictví! Můj názor.

  Reagovat
 • 24. 3. 2014 (10.20)
  Trvalý odkaz

  Neměli by začít spíše střechami celé té rozsáhlé budovy?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *