JRD má první CO2 nulový byt v republice
Nízkoenergetický dům Vila Štěrboholy, který realizovala společnost JRD, byl v červnu 2008 vybaven fotovoltaickou elektrárnou. V tomto bytovém domě se tak nachází první CO2 nulový byt v České republice. Společnost JRD se orientuje na výstavbu nízkoenergetických bytových domů v Praze. V každém svém projektu zlepšuje energetické vlastnosti stavby. Od začátku byly všechny realizované byty nízkoenergetické, s každým dalším projektem se energetické parametry zlepšují. Pokud to jednotlivé domy umožňují, je možné zvýšit energetické a finanční úspory instalací fotovoltaických panelů.
Vila Štěrboholy byla prvním dokončeným projektem společnosti JRD. Právě v tomto projektu byl realizován byt s teplovzdušným vytápěním, rekuperací tepla a solárně – termickými kolektory. Tento byt je nyní nově zásobován energií z 26 fotovoltaických panelů o celkovém výkonu 4,55 kWp. Štěrboholský byt si tak může připsat další prvenství – jedná se o první byt v České republice, který je v roční bilanci CO2 nulový. Laicky řečeno všechny spotřebované energie jsou získané z obnovitelných zdrojů přímo v místě spotřeby. Tj. teplá voda je předehřívána solárními kolektory, vzduch odváděný nuceným větráním předává v rekuperačním výměníku až 90 % svého tepla, dotápí se v krbových kamnech dřevem z vlastních zdrojů a roční výroba elektřiny z fotovoltaických panelů převyšuje celkovou spotřebu elektrické energie tohoto bytu. „Fotovoltaické panely nainstalované na střeše domu zajistí větší množství energie, než byt spotřebuje, proto budeme její přebytek dodávat do běžné sítě“ říká Ing. Jan Řežáb, jednatel společnosti JRD.
Technické parametry bytu: orientace západ + sever, rozloha 74 m2, nízkoenergetický standard, vytápění: krbová kamna (dřevo z vlastního pozemku) a elektrokotel (v rezervě), nucené větrání s teplovzdušným vytápěním (systém Atrea DUPLEX), předehřev TUV solárně-termickými panely, zateplení 14 cm. Návratnost investice do fotovoltaických panelů je 12 let.
zdroj: tisková zpráva
Souhlasím. Tyhle projekty jsou dobré akorát k tomu, vytáhnout ze státu, potažmo unie dotace. Návratnost fotovoltaických článků je 12 let jen díky imaginárním výkupním cenám elektřiny.
CO2 nulový? a ta kamna na dřevo vypouští co?
CO2 nulový dům? Směji se, počítal někdo množství CO2 uvolňeného do ovzduší při výrobě materiálů na stavbu tohoto domu? :D Jako odborník zabývající se enviromentální výstavbou nemohu nic než nevěřícně kroutit hlavou nad tímto článkem.Takovéto domy dnes nabízí kdejaká podřadná developerská společnost..Ostrovní provoz projektu je sice moc hezký nicméňě tvrdit že dům je CO2 nulový je velmi neprofesionální..
A co se starší stavbou líbilobyse mě to také
To je hnus velebnosti.