Lidská moč – další alternativní zdroj levné elektřiny

Záludnou otázku, jestli se s každým spláchnutím nezbavujeme na toaletě něčeho cenného, si položili badatelé ze Západoanglické univerzity v Bristolu. S využitím technologie mikrobiálních baterií (Microbial Fuel Cells, MFC) se jim podařilo přímo z lidské moče získávat elektrickou energii. Hlavním podnětem pro bádání v této netradiční oblasti byl podle vědců fakt, že při produkci neuvěřitelných 6,4 bilionů litrů této kapaliny ročně se jedná o potenciální alternativní zdroj energie, který nemůže být podceňován.

Záchod - toaleta - dočkáme se energetického využití lidské moči? foto: sxc.hu/agrelli
Záchod - toaleta - dočkáme se energetického využití lidské moči? foto: sxc.hu/agrelli

Sestavením tří MFC článků složených ze dvou 25 ml nádobek v roli anody a katody, a jedenácti rezervoárů, odkud byla přečerpávána čerstvá moč, a recirkulační nádrží, sloužící k udržování stálé hladiny, se podařilo produkovat stálý elektrický proud až 2,9 miliampérů na metr čtvereční.

Dané množství moči dávalo kontinuální přísun energie po dobu tří dnů. Při průměrné lidské „produkci“ zhruba dvou a půl litru za den, by tak teoreticky mohlo 300 MFC článků pokrýt běžnou denní spotřebu energie.

Bristolský tým se zabýval experimenty po dobu dvou let, a zkoumal, jaké je optimální množství tekutiny k zapotřebí pro efektivní výrobu energie. Energetická účinnost konverze totiž kolísá podle množství tekutiny, a dosahuje maximálně 65-70% efektivity.

„Jenže s roční produkcí v řádu bilionů může tahle technologie změnit svět,“ říká Ioannis Ireopoulos, vedoucí výzkumu. „Související dopad pro nakládání s odpadními vodami je jen první krok. Tato studie ale může změnit celé paradigma, s jakým lidstvo přemýšlí o odpadech.“

Sdílet: