Lidská moč – další alternativní zdroj levné elektřiny

Záludnou otázku, jestli se s každým spláchnutím nezbavujeme na toaletě něčeho cenného, si položili badatelé ze Západoanglické univerzity v Bristolu. S využitím technologie mikrobiálních baterií (Microbial Fuel Cells, MFC) se jim podařilo přímo z lidské moče získávat elektrickou energii. Hlavním podnětem pro bádání v této netradiční oblasti byl podle vědců fakt, že při produkci neuvěřitelných 6,4 bilionů litrů této kapaliny ročně se jedná o potenciální alternativní zdroj energie, který nemůže být podceňován.

Záchod - toaleta - dočkáme se energetického využití lidské moči? foto: sxc.hu/agrelli
Záchod - toaleta - dočkáme se energetického využití lidské moči? foto: sxc.hu/agrelli

Sestavením tří MFC článků složených ze dvou 25 ml nádobek v roli anody a katody, a jedenácti rezervoárů, odkud byla přečerpávána čerstvá moč, a recirkulační nádrží, sloužící k udržování stálé hladiny, se podařilo produkovat stálý elektrický proud až 2,9 miliampérů na metr čtvereční.

Dané množství moči dávalo kontinuální přísun energie po dobu tří dnů. Při průměrné lidské „produkci“ zhruba dvou a půl litru za den, by tak teoreticky mohlo 300 MFC článků pokrýt běžnou denní spotřebu energie.

Bristolský tým se zabýval experimenty po dobu dvou let, a zkoumal, jaké je optimální množství tekutiny k zapotřebí pro efektivní výrobu energie. Energetická účinnost konverze totiž kolísá podle množství tekutiny, a dosahuje maximálně 65-70% efektivity.

„Jenže s roční produkcí v řádu bilionů může tahle technologie změnit svět,“ říká Ioannis Ireopoulos, vedoucí výzkumu. „Související dopad pro nakládání s odpadními vodami je jen první krok. Tato studie ale může změnit celé paradigma, s jakým lidstvo přemýšlí o odpadech.“

6 komentářů: „Lidská moč – další alternativní zdroj levné elektřiny

  • 24. 4. 2013 (4.53)
    Trvalý odkaz

    Aby všechna ta vyrobená energie nepadla na to přečerpávání…

    Reagovat
  • 14. 11. 2011 (10.13)
    Trvalý odkaz

    na nějaké rodinné farmě by se asi těžko dala vybudovat malá bioplynová stanice i když jsem četl, že v německu takové domácí bioplynky jsou…mohla by se tak i využít moč ze stáje a pak ještě jako cenné hnojivo…chtělo by to více prozkoumat…

    Reagovat
    • 6. 9. 2014 (11.31)
      Trvalý odkaz

      Bioplynové stanice nemusí být megalomanský projekt , zato tohle ani 2.9 mA/m2 to je proste masakr na napajení jedné domacnosti která by použivala minimum elektřiny by bylo potřeba kolik 2km2 ? :D

      Reagovat
  • 10. 11. 2011 (18.07)
    Trvalý odkaz

    Proud 2,9 mA/m2 – to je hodně málo. Nesekl se někdo jednotkách? Pokud ne, a zdroj to uvádí také tak, tak nevím, jestli to má smysl. To spíš využije bioplynová stanice.

    Reagovat
  • 10. 11. 2011 (12.00)
    Trvalý odkaz

    Jako mnohem efektivnější se mi zdá použití moči jako hnojiva. Možná ale půjdou obě možnosti zkombinovat.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *