Můžeme místo čističky vzduchu použít květiny?

Městská legenda praví, že pokojové rostliny pomáhají čistit vzduch. Jak moc účinné ale jsou a dají se jimi kompletně nahradit čističky vzduchu?

Rostliny mohou zlepšit kvalitu prostředí hned několika způsoby. Mění oxid uhličitý na kyslík, zvlhčují vzduch, zachycují prach a některé navíc dovedou rozkládat toxické plyny na neškodné látky, které pak využívají pro svou výživu.

Nejznámější rostliny, které čistí vzduch

  1. Zelenec: čístí formaldehyd, xylen, oxid uhelnatý
  2. Lopatkovec: čistí benzen, formaldehyd, TCE (trichloroetylen), toluen, amoniak, xylen, aceton
  3. Aloe vera: oxid uhelnatý, benzen, formaldehyd
  4. Tchýnin jazyk: formaldehyd, benzen, TCE, xylen
  5. Chrysantémy: TCE, benzen, formaldehyd, toluen, xylen
  6. Orchideje: toluen
  7. Gerbery: benzen, oxid uhelnatý

… a další. Kolik jich ale potřebujeme, aby se kvalita vzduchu skutečně zlepšila, o tom se většinou už nedočteme.

Opravdu zelené kanceláře

Určitou indicií může být kancelářská budova v indickém Novém Dilí, kde panuje silně znečištěný vzduch. Podnikatel Kamal Meattle se proto rozhodl vyčistit vzduch ve svých kancelářích s pomocí rostlin.

Ve své přednášce na konferenci TED z roku 2009 udává, že 1 dospělý člověk potřebuje 12-16 vzrostlých rostlin různého druhu, aby vyčistily vzduch, který denně spotřebuje.

Rostliny zasadil do ohromného skleníku na střeše, přes jehož kořeny potom pumpuje vzduch a dodatečně ho čistí ještě přes mohutné HEPA filtry. Plynné látky rozkládají právě kořeny a mikroorganismy, které žijí symbioticky okolo nich. Filtrací vzduchu přes kořenový systém se proto dosáhne výrazně vyššího účinku.

Rostliny potřebují dostatek prostoru, světla a výživy, aby splnily naše očekávání. Vzrostlá, dobře živená a sluncem zásobená květena v lese nám bude sloužit lépe než izolovaná rostlina v květináči v přítmí kanceláře.

Účinnější než čističky vzduchu?

Toxického materiálu je tolik, že nečekáme, že s pomocí květináčů vyčistíme vzduch tak, aby nám to výrazně pomohlo. Spíš je chápeme jako doplňkovou podporu, která vytváří uvolňující prostředí a zpracovává oxid uhličitý.

Zaručeného účinku dosáhne jen čistička vzduchu s dobrým HEPA filtrem. Lepší, než si v domově vytvořit malou džungli, je nepřinášet do domácnosti materiály, které toxické plyny vypouštějí. K těm patří dřevotříska, některé plasty, různé nátěry a podobně.

Někdy rostliny více škodí než pomáhají

Uvědomili jsme si, že použití rostlin pro čištění vzduchu má i svá úskalí. Živé rostliny přitahují do interiéru mikroorganismy, alergeny a hmyz.

1. Rostliny jsou zdrojem alergenů.

Květy rostlin jsou zdrojem pylu, hlína zase vábí plísně, houby, roztoče. Proti alergiím bychom raději zvolili špičku v oblasti čištění ovzduší, Comedes Lavaero 150.

2. Květiny zvyšují vlhkost vzduchu.
V interiérech s vlhkostí nad 50% – 60% mohou květiny znamenat zvýšení vlhkosti nad bezpečnou hodnotu a přinést plísně.

3. Rostliny v ložnici „kradou“ kyslík.

Až na výjimky rostliny v noci změní svůj rytmus a začínají dýchat kyslík, který potřebujeme k regeneraci a spánku. Do ložnic proto zvolte raději čističku.

Závěrem můžeme říct, že rostliny jsou nám nejvíc prospěšné tehdy, když jsou součástí zdravého přírodního koloběhu, kde mají možnost vybudovat síť kořenů s dalšími rostlinami, houbami a živočichy. Víc se nám vyplatí věnovat se ekologii a zdravému životnímu stylu.

Pro víc informací o kvalitě vzduchu v interiérech navštivte stránky specializovaného obchodu s čističkami vzduchu Gavri.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *