Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
9. 11. 2011 v rubrice Biopotraviny

Detroit patří mezi města nejhůže stižená . Je v takřka dezolátním stavu. Počet obyvatel se snížil z 1,8 mil. v roce 1950 na 713 777 v roce 2010. Díky rozsáhlým volným parcelám se zde rodí nové hnutí – mladí lidé se sem stěhují, aby mohli zakládat městské farmy.

Urban Roots - nový filmový dokument o lokálních městských farmách, které v Detroitu rostou jako po dešti

Urban Roots - nový filmový dokument o lokálních městských farmách, které v Detroitu rostou jako po dešti

Americké město Detroit ve státě Michigan proslulo nejen jako jedno z nejnebezpečnějších (odehrával se tam mimo jiné i slavný sci-film RoboCop), ale také jako výstavní klenoat amerického .

Až do té doby, než začal americký automobilový průmysl upadat, což nastalo zhruba před třemi desetiletími. Posledním hřebíčkem do rakvce byl okamžik, kdy automobilka General Motors zkrachovala a americká vláda ji musela za peníze daňových poplatníků zachraňovat.

Od té doby to jde v Detroitu od desíti k pěti. Počet obyvatel vytrvale klesá. To však zároveň otevírá zcela nové možnosti pro tu hrstku odvážlivců, kteří do města naopak přicházejí. Množství volné nezastavěné plochy totiž přímo vybízí k jejímu využití. A tihle mladí lidé se rozhodli, že ji využijí pro lokální pěstování čerstvých potravin.

Právě o těchto odvážlivcích vypráví nový dokument producentky Leily Conners a režiséra, detroitského rodáka, Marka MacInnise nazvaný Urban Roots. Podívejte se na video ukázku:

Dokument vypráví o bývalém industriálním centru, které ale zaniká společně s érou, kdy hrály Spojené státy americké ve světové průmyslové sféře prim. Výroba automobilů, stejně jako většina další průmyslové výroby – se z USA odstěhovala do jiných zemí a na jiné kontinenty.

Městské farmy nejsou záležitostí pouze Detroitu. Právě v tomhle městě je ale nejmarkantnější proměna umírající průmyslové krajiny v lokální farmy a ozdravení jak krajiny, tak společnosti. Městské farmy vytvářejí také nová pracovní místa, která jsou dnes v USA více než žádaná.

Městské farmy navíc dávají obyvatelům amerických měst přístup k lokálním , od kterých byla většina z nich odříznuta obrovskými řetězci. Dokument bude navíc podpořen internetovými stránkami, na kterých naleznou budoucí městští farmáři tipy jak začít s vlastní farmou, jak otestovat kvalitu půdy a vyčistit ji od olova a jiných toxických látek.

motherearthnews
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Shal:

  „hrabivosti a nenažranosti velkokapitálu“

  A já myslel, že podobné kecy o nastavování zrcadel už jsou dávno pryč

 2. Adrian77:

  Je to jako z nějakého amerického katastrofického filmu, kdy po nějakém armagedonu došlo k novému začátku.
  Je to natočeno sice jen z jednoho pohledu, ale je to tak nádherně optimistické. Je vidět že i po zhroucení kapitalistického snu v určité oblasti může přijít nový začátek bez hrabivosti a nekonečné nenažranosti velkokapitálu.

 3. ja:

  zeby ti americani dostali rozum? nebo uz vazne zacali mit hlad?

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz