Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
30.
Dub

Kdejaká americká univerzita má dnes speciální výzkumné programy věnované obnovitelným zdrojům energie. A Harvard není výjimkou. Tamní Clean Energy Project je dnes už ve druhé fázi. Jeho cílem je s pomocí výpočetní síly dnešních počítačů najít ty nejlepší molekuly pro tvorbu nových organických solárních článků. 
organické solární články výzkum25.
Dub

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) dnes na tiskové konferenci oznámila plán zastavit podporu pro nové obnovitelné zdroje od roku 2014. Argumentaci opírá o ekonomické důvody. Sluneční, větrné nebo biomasové zdroje přitom snižují neúměrnou závislost na uhlí Česka. Vitásková tak svým plánem reálně ohrožuje zdraví milionů Čechů, kteří musí čelit smogu.

Uhelná elektrárna Chvaletice, foto: ČEZ

Uhelná elektrárna Chvaletice, foto: ČEZ25.
Dub

Společnost Goldwind, založená v roce 1998 a sídlící v Pekingu, není mezi dodavateli zařízení pro větrné elektrárny žádným nováčkem. Prosadit se na čínském trhu totiž není jen tak. Svůj primát v Číně, a mimochodem i druhé místo ve světě, musí často obhajovat plněním netradičních požadavků. Například výrobou speciálních turbín pro větrné elektrárny schopné fungovat za velmi nízké větrnosti.

Větrná turbína čínské společnosti Goldwind, foto: Goldwind

Větrná turbína čínské společnosti Goldwind, foto: Goldwind25.
Dub

Jak pokrýt desetinu světové spotřeby elektrické energie a přitom nevyprodukovat žádné skleníkové plyny? Nápad Menachema Elimelecha a Ngaie Yin Yipa, profesorů chemického inženýrství z Yaleské univerzity, možná přináší odpověď. Zatím se jedná jen o „pustou“ teorii, ale vzhledem k tomu, že se o jejich návrh už zajímá prestižní žurnál Environmental Science & Technology, možná ho už brzo uvidíme i v praxi.

Fikce, nebo reálná šance na čistou energi pro půl miliardy lidí? Zdroj: wikimedia.org

Fikce, nebo reálná šance na čistou energi pro půl miliardy lidí? Zdroj: wikimedia.org24.
Dub

Bruchsmühlbach-Miesau je malá německá municipalita skládající se z několika obcí a vesniček s celkově asi 10 500 obyvateli. Nachází se ve spolkovém státě Porýní-Falc na západě Německa. Důležité je, že se zde nachází také největší americká muniční základna. A právě ta se nyní rozhodla podpořit okolní snahy o 100% výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

Komunita Bruchmühlbach-Miesau bude se svými 10 500 obyvateli brzy energeticky plně soběstačná, foto: © kommunal-erneuerbar.de

Komunita Bruchmühlbach-Miesau bude se svými 10 500 obyvateli brzy energeticky plně soběstačná, foto: © kommunal-erneuerbar.de24.
Dub

Projekt s názvem Eko Bio Rodina odstartoval do svého druhého ročníku. Již bez záštity Ministerstva zemědělství, ale s podporou mnoha partnerů a hlavně s novými kategoriemi chce opět propagovat zdravý životní styl a pomáhat rodičům, aby trávili čas společně s dětmi.

Sortiment Sonnentoru je bohatý, zákazníci tak mají skvělý výběr. Foto: Martin Singr pro Ekobydleni.eu

Sortiment Sonnentoru je bohatý, zákazníci tak mají skvělý výběr. Foto: Martin Singr pro Ekobydleni.eu24.
Dub

Tunisko bylo první zemí, která zažehla tzv. „Arabské jaro“ – sérii revolucí v arabských státech severní Afriky a středního východu. Nyní se Tunisko po Maroku stává také jedním z prvních států, kde se začíná realizovat projekt DESERTEC. Tedy výstavba obrovských větrných (Maroko) a solárních koncentračních elektráren (Tunis), které budou zásobovat čistou elektřinou Evropu.

Energie, kterou solární koncentrační elektrárna v Tunisu vyrobí, bude podmořským kabelem přivedena do Itálie a odtud rozvedena do celé Evropy, foto: TuNur

Energie, kterou solární koncentrační elektrárna v Tunisu vyrobí, bude podmořským kabelem přivedena do Itálie a odtud rozvedena do celé Evropy, foto: TuNur24.
Dub

Americká společnost Altaeros Energies vyzkoušela před pár týdny poblíž městečka Limestone plně funkční prototyp své létající větrné turbíny. Trochu připomíná – podobně jako tyto moderní stroje využívá ke vznesení se do vzduchu hélium.

Létající větrná elektrárna Altaeros Energies, foto: Altaeros Energies

Létající větrná elektrárna Altaeros Energies, foto: Altaeros Energies
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz