5 tipů, které vám doma pomohou ušetřit za vodu
Ceny vody jsou na historických maximech a domácnosti znovu hledají další způsoby, jak dostat výdaje pod kontrolu. Prakticky jedinou možností je snížení spotřeby pitné vody z vodovodu. Přinášíme 5 tipů, které vám mohou pomoci.
1) Na zahradě rozvádějte dešťovou vodu
Příroda s vodou umí hospodařit efektivně. Část nechává odtéct do potůčků, řek a moří, část v půdě přirozeně zadržuje skrz tůně, jezírka nebo mokřady. Jenže člověku tento stav nevyhovoval, a tak postupně předělal půdu (zjednodušeně řečeno) na suchá místa a vodní toky. Naše zahrady se pak řadí k místům suchým, voda je z nich často odváděna rovnou do kanalizace. Jak to změnit? Pomůže vám drenážní trubka. Jde o důmyslné řešení, které vám pomůže s rovnoměrným vsakováním vody na vašem pozemku. Z míst, kde je vody přebytek, ji odvedete do míst sušších a necháte zde vsáknout.
2) Přebytečnou vodu zachytávejte
Protože zejména během prudkých dešťů bude i drenážní potrubí plné, můžete přebytečnou vodu odvádět do jímky. Zde se může buď postupně vsakovat do podloží, nebo můžete vodu z jímky využívat k zalévání.
Platí to o vodě ze střechy. Místo toho, aby voda z okapů odtékala do kanalizace, můžete vodu zachytávat do sudů. I z těch poté můžete vodu používat pro zalévání. Je to mnohem efektivnější a levnější než posílat dešťovou vodu do kanalizace a poté k zalévání využívat drahou pitnou vodu.
3) Zkontrolujte vodovodní baterie
Důkladnou kontrolou by měly projít vodovodní baterie u vás doma. Ujistěte se, že žádný kohoutek nekape a že dokonale těsní i vodovodní trubky. Může se vám zdát, že jedna kapka nic nestojí. Jenže v průběhu celého roku se úniky snadno nasčítají až na několik desítek litrů vody.
Snížit můžete i množství vody, která z kohoutku vytéká. Instalovat můžete tzv. perlátor, někdy také označovaný jako spořič vody. Jak již název napovídá, perlátor vodu „naperlí“. Jinými slovy, tekoucí voda pak obsahuje vzduch, díky čemuž vytvoříte silnější proud s menším množstvím vody. Ušetřit můžete až polovinu vody.
4) Moderní spotřebiče, které se vám vyplatí
Myjete nádobí ručně ve dřezu, perete oblečení ve staré pračce? Pořiďte si modernější spotřebiče, které práci zvládnou efektivněji.
V případě nádobí jde o myčku, která vám může výrazně snížit množství vody, které k mytí nádobí potřebujete. Nové pračky pak zpravidla mají nižší spotřebu oproti spotřebiči výrazně staršímu. Investice se tak za několik let vrátí díky úspoře za vodu a často i za elektřinu.
5) Sprcha místo horké vany
Posledním bodem, který zmíníme, je koupání. Trávíte každý večer v po okraj napuštěné horké vaně? Pak právě zde pravděpodobně můžete najít největší prostor pro úspory. Vyměňte koupel za sprchu, spotřebu vody snížíte až o několik desítek procent. Kromě toho se snažte ubrat i na teplotě vody. Teplá voda je dražší než ta studená. Máte-li elektrický bojler, budete na něm moci snížit teplotu ohřevu, což je značně projeví na účtech za elektřinu.
zdroj: placená inzerce
My se doma snažíme být co nejvíce ohleduplní k životnímu prostředí. Doma používáme revoluční filtry vody s reverzní osmózou, se kterými je voda mnohem chutnější. Máme doma nainstalovanou úspornou sprchu a baterie, a to nám pomáhá snižovat spotřebu vody. Také jsme si pořídili velkou nádobu na dešťovou vodu, kterou používáme na zalévání zahrady.