Světové finále ENERGY GLOBE WORLD AWARD se blíží, bojovat bude i český biotechnologický start-up Myco!
Už ve středu 30. listopadu proběhne světové finále 23. ročníku nejrenomovanější ekologické soutěže Energy Globe World Award. Proč si nenechat ujít jeho živý stream plný zajímavých projektů a významných osobností? Fandit totiž můžete i českému start-upu Myco, který uspěl v obrovské konkurenci 180 projektů a stal se jedním z 15 celosvětových finalistů.
„Už čtrnáct let v E.ONu pořádáme české kolo soutěže Energy Globe Award mimo jiné pro to, abychom pomohli ke zviditelnění a dalšímu rozvoji projektům, které svými nápady pomáhají zpomalit klimatickou změnu. MYCO mě tím, co dělá, nadchlo. Je to v historii soutěže třetí český projekt, který se do světového finále dostal. Budu mu držet palce a věřím, že ve světové konkurenci obstojí,“ říká Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice.
Celosvětová tradiční ekologická soutěž Energy Globe World Award má 5 kategorií – Země, Oheň, Voda, Vzduch a speciální kategorii Mládež. A právě v kategorii Země máme letos své „české želízko“ v podobě biotechnologického start-upu Myco. Čím je český projekt speciální?
Myco se rozhodlo bojovat proti jednorázovým obalovým plastům a často používanému pěnovému polystyrenu. Vyvíjí a vyrábí totiž vlastní 100% přírodní a funkční materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu, které jsou kompostovatelné a nenáročné na výrobu. Navíc se při výrobě nepoužívají škodlivé chemikálie ani nevzniká další odpad.
„Náš projekt mě hodně baví čistě pro mechanické vlastnosti výrobků. Spolupracujeme například s internetovou pohřební službou, pro kterou děláme urnu. Pracujeme také na dřevotřískové desce nebo izolaci, což je super. Jinak vyrábíme především obaly nahrazující pěnový polystyren,“ říká ředitel Myco David Minařík.
V kategorii Země se Myco o přízeň poroty utká se dvěma dalšími projekty. Indický projekt bojuje proti pálení strništ‘ rýže po sklizni. Při něm dochází k odumírání živin, mikrobů a uvolňování obrovského množství CO2. S pomocí s bioenzymu zahájí efektivní proces rozkladu strniště. Druhý projekt pochází od nadace Green Ethopia Foundation a zabývá se úspěšným zalesňováním etiopských hor a kopců. Jeho výsledkem je funkční zavlažování v nížinách.
Důvodů, proč 30. listopadu na www.energyglobe.info sledovat živý stream světového finále Energy Globe z Vídně je hned několik. Kromě podpory českého projektu Myco můžete vidět také panelovou diskuzi „Yes, we can! A positive, sustainable look into our future“, které se zúčastní i držitel Nobelovy ceny Prof. Mohan Munasinghe – odborník na udržitelný rozvoj, změnu klimatu, energetiku, životní prostředí a městskou infrastrukturu.
A poté na vás už bude čekat slavnostní galavečer, v rámci kterého uvidíte i krátký film „Energy Globe, World Award for Sustainability“ a představení všech kategorií i soutěžících projektů, které budou bojovat o vítězství.Prestižní soutěž Energy Globe World Award svou tradici zahájila už v roce 1998, od kdy podporuje a představuje inovativní a udržitelné projekty z celého světa globálnímu publiku. Jen do dnešního dne databáze soutěže čítá více než 20 000 ekologických počinů, které byly úspěšně realizovány po celém světě. V České republice ji pořádá už od roku 2008 společnost E.ON.
zdroj: tisková zpráva