Panasonic bude rozdávat solární lampy

Šestina obyvatel naší planety žije dnes bez přístupu k elektrické energii. Pro ohromující počet lidí na světě den končí západem Slunce. Evropanům, uvyklým jasnému nočnímu světlu, dostupnému jen na pouhé cvaknutí vypínače, se to může zdát neuvěřitelné. Snad proto se nyní Panasonic pokouší situaci změnit.

Světlo pro delší den přináší solární lampy od Panasonic. Zdroj: Panasonic.net
Světlo pro delší den přináší solární lampy od Panasonic. Zdroj: Panasonic.net

Firma Panasonic se rozhodla, že ke svému stoletému jubileu založení a úspěšného fungování, rozdá na 100 000 solárních lamp. Adresátem těchto jednoduchých zařízení, nezávislých na elektrifikační síti, mají být obyvatelé rozvojových zemí po celém světě.

Pochopitelně, že ze strany japonského vedení společnosti se jedná o akci spíše propagační, než humanitární, ale význam této kampaně pro lidi z izolovaných komunit bez elektřiny, je ohromný.

Solární lampy s LED diodami mají všechno, co jiným alternativám schází: jsou lehké, bezpečné, výkonné a nenáročné na údržbu. Neznečišťují životní prostředí, nedýmají otrávené výpary do svého okolí, nehrozí od nich riziko požáru.

Žel bohu, nejsou právě levné, což si dobře uvědomují i v Panasonicu. I proto se snaží, aby byly jednotlivé dodávky zacíleny skutečně tam, kde bude mít jejich zapojení maximální pozitivní dopad.

V roce 1918 se Kónosuke Mathushita postaral o spojení nepříliš populárních značek Technics a JVC pod hlavičkou nového subjektu, Panasonic. Do roku 2018, kdy proběhne oslava památného firemního výročí, nám sice ještě pár let zbývá, ale lampy se v rámci kampaně 100 Thousand Solar Lantern Project už začaly rozdávat.

Nevládní a neziskové organizace, působící v Myanmaru (dřívější Barmě), již obdržely 8000 prvních lamp, stejně tak jako lidé z komunit v Indii (5000). Zásilka dvou tisíc solárních lamp do Afriky byla zacílena přímo na utečenecké tábory, kde panují často katastrofální podmínky.

Lidé z Panasonic si prý dobře uvědomují, že sto tisíc solárních lamp je pro 1,3 miliardy lidí žijících potmě trochu málo, ale doufají, že jejich příklad inspiruje další velké společnosti.

2 komentáře: „Panasonic bude rozdávat solární lampy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *