Postaví brazilské Sao Paulo na nohy alkohol?

São Paulo je největší brazilské město. S 22 miliony obyvateli je vlastně státem ve státě. Pyšní se řadou přízvisek, mezi nimiž se „největší“ a „nejbohatší“ objevují stále častěji. Světové velkoměsto má však nejeden problém. Například nedostatek elektřiny. Město žíznící po energii dává přednost čistým zdrojům, a tak si stanovilo i ambiciózní cíl. Do roku 2020 budou prý obnovitelné zdroje energie zásobovat život v ulicích ze 70 %.

Aby se "Město světel" neponořilo do tmy, o to se má postarat mix alternativních zdrojů energie, včetně zpracování odpadů z výroby alkoholu a cukru. foto: Alexandre Giesbrecht, licence  Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Aby se „Město světel“ neponořilo do tmy, o to se má postarat mix alternativních zdrojů energie, včetně zpracování odpadů z výroby alkoholu a cukru. foto: Alexandre Giesbrecht, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Sedmá největší metropole na světě se rozkládá na ploše 1523 km2, částečně kopírující linii řeky Tiete. Vzhledem k obrovské rozloze chce guvernér São Paula „diverzifikovaný mix obnovitelných zdrojů“, a ne sázet jen na jednu kartu.

V současnosti se tyto energetické alternativy podílejí na zásobování města elektřinou z 55 %. V horizontu příštích 7 let se má toto číslo vyšplhat k hranici 70 %. José Aníbal, tajemník pro energetiku, připouští, že toto zvýšení si ale vyžádá značné zásahy do současné infrastruktury města.

V současnosti si nestojíme špatně, ale překonat vlastní horizont bude vyžadovat spoustu sil,“ říká Aníbal. „Zásadní roli při rozšíření naší energetické základny do dalších let bude hrát bioenergie, napojená především na stávající produkci cukru a alkoholu.

Město hodlá do rozvoje tohoto segmentu v dalších letech napumpovat $12 mld. pro soukromé firmy, které by se měly svými projekty podílet na zvýšení výrobní kapacity ze stávajících 4800 MW na 13 000 MW. „Využívání odpadních produktů z výroby cukru a alkoholu je teď základním pilířem nové strategie.

Guvernér města, Geraldo Alckmin, k tomu dodává: „Připravili jsme celý nový koncept, chcete-li „Velký plán“ jak zvýšit podíl obnovitelných zdrojů pro São Paulo. Cukr a alkohol jsou teď prioritní, ale stranou rozhodně nebude stát ani fotovoltaika a větrné elektrárny.

Brazílie se v posledních letech stává zelenou velmocí. Jen za loňský měsíc schválila projekty na výstavbu solárních elektráren o výkonu 392 MW.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *