Zelené bydlení šetří vaši peněženku. Na koupi či rekonstrukci zkuste dotaci

Stavby šetrné k životnímu prostředí mají být hudbou budoucnosti jednak pro ty, kteří v těchto domech žijí, a jednak i pro naši planetu.

Ekodomy využívají v prvé řadě obnovitelné zdroje, například biomasu, nebo energii, kterou produkují solární panely či tepelná čerpadla. Snaží se totiž maximálně snížit spotřebu energií a zároveň dosáhnout co největších úspor.

Zelené bydlení si za poslední roky našlo mnoho příznivců nejen v Česku. Ekodomy jsou šetrné k životnímu prostředí, ale i k peněžence majitele nemovitosti. Nezáleží příliš na tom, zda bydlíte ve městě, nebo na vesnici, zda stavíte nový dům, či rekonstruujete byt. Existuje několik způsobů, jak zajistit, aby vaše nemovitost byla ekologičtější a vy jste ušetřili.

Buďte ekologičtí a ušetříte

Zelenou (ekologicky šetrnou stavbou) se stává dům či byt, který obecně zlepšuje úroveň a kvalitu prostředí toho, kdo v něm bydlí. Dále také snižuje náklady na údržbu budovy. Zároveň se jedná o udržitelnou architekturu, která nabízí ekologicky šetrná řešení, vhodné umístění budov i použití obnovitelných materiálů třeba přímo ve městech.

Zásadní je správně izolovat

V případě, že stavíte nový dům, mějte na paměti, že podle nejnovějších směrnic Evropské unie musí všechny stavby od roku 2021 splňovat normy pro nízkoenergetické domy. A jak zajistit, abyste nevyhazovali peníze zbytečně oknem například za uniklé teplo? Odpovědí je vhodná izolace. Teplo z našich domovů totiž odchází převážně kvůli špatné nebo nedostatečné izolaci. Pořízení vlastního bydlení či rekonstrukce nemovitosti dá pochopitelně finančně zabrat. Chybí vám finance?  Snadnější cestu k vysněnému domovu vám zajistí hypotéka.

Tip: Další cestou k ekologičtějšímu bydlení je žádost o dotaci. Program ministerstva životního prostředí s názvem Nová zelená úsporám se zaměřuje na snížení energetických výdajů v rodinných a bytových domech. Čerpat z něj však můžete pravděpodobně už jen tento rok.

Domácí elektrárna? Zkuste vyplnit žádost

Ekologické stavby myslí nejen na vaši peněženku, ale i životní prostředí. Například díky domácí solární elektrárně budete energeticky soběstační, prostřednictvím slunečních paprsků si efektivně vytopíte dům nebo ohřejete vodu. Systémy pro zadržování a využití dešťové vody jsou taktéž skvělým pomocníkem, díky kterému můžete hodně ušetřit. 

Sdílet: