Ze staré stodoly v Kojetíně vznikl inspirativní rodinný dům

V roce 2006 koupil Radek Leskovjan, grafik a designér značky UAX!, pozemek uprostřed obce Kojetín u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála na kopci s výhledem do krajiny pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl v roce 2007 obytný ateliér UAX!, později přibyla betonová přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem.

Tato na první pohled nenápadná přístavba, která získala na konci září titul Stavba Moravskoslezského kraje 2019, se čerstvě pyšní také prestižním titulem Stavba roku 2020. Navíc za osobitý a citlivý vstup moderní architektury do prostoru staré zahrady, zdůraznění genia loci místa a filozofie nezasahování, byla oceněna také zahrada obklopující a prostupující rodinným domem, která získala čestné uznání Zahrada doteku krajiny v soutěži Zahrada roku 2020.

„Z ocenění mám pochopitelně obrovskou radost. Množství, kvalita a úroveň staveb nominovaných do letošního ročníku soutěže o stavbu roku byla opravdu velmi vysoká a jsem rád, že odborná porota v této silné konkurenci vybrala a ocenila společnou práci týmu lidí, kteří se na projektu na Kojetíně podíleli. Toto prestižní ocenění je potvrzením kvality naší práce a může nám pomoci u prosazování nových projektů, na kterých pracujeme, například ve veřejném prostoru,“ říká k ocenění investor a spoluautor projektu Radek Leskovjan, a dodává: „Věřím, že publicitou spojenou s těmito oceněními můžeme třeba i naším domem inspirovat další stavby, které citlivě a s úctou propojují staré s novým a historii s moderním designem a technologiemi.“

„Ocenění si samozřejmě velmi vážím a beru ho i jako poděkování za dlouholetou spolupráci s úžasným investorem, která trvá již více než 13 let. Přitom opravdu nebylo jednoduché k tak populární a oceňované rekonstrukci původní stodoly navázat přístavbou, která by měla minimálně stejnou architektonickou a funkční hodnotu. Byť je to malá stavba, je to výsledek práce velkého týmu lidí,“ říká Doc. Ing. arch. Kamil Mrva, Ph.D. z architektonického studia Kamil Mrva Architects.

„Jsem velmi rád, že jsem se mohl na tomto projektu podílet. Celé místo je nesmírně inspirující. Zahrada je přirozeně propojena s rodinným domem a okolní přírodou a i sama odborná porota měla potíže určit, co už bylo na zahradě přirozené a původní a co bylo uděláno uměle, což je pro zahradního architekta podle mě nejvyšší meta,“ popisuje s úsměvem Ing. Daniel Petr, spolumajitel zahradně architektonického ateliéru PETR & LÁZNIČKOVÁ, zahradní architekti.