Tajemství zahradního bazénu: překvapí vás, až zjistíte, kdo je největším zahradním žroutem vody

Výrobci zahradních bazénů často poslouchají, že je bazén neekologickou zásobárnou vody. 

Tak si na toho žrouta vody pojďme posvítit! Pro srovnání použijeme obyčejný trávník, který má na zahradě úplně každý, a tak si všichni dokážeme docela dobře představit, co péče o něj obnáší.

Zahrady u rodinných domů v České republice mívají v průměru od 600 do 1000 m2, část zahrad tvoří domy samotné, naše modelová zatravněná plocha tedy má 400 m2 a zapuštěný bazén, s nímž ji srovnáváme, má obsah 18 m3, jde o nejprodávanější bazén Malorka od českého výrobce laminátových bazénů, Bazénů Relax.

I když si nezakládáte na anglickém trávníčku, travnatá plocha vyžaduje péči. V obdobích bez deště ji musíte zalévat, jinak se dočkáte vypálených suchých koláčů, které nejsou pěkné na pohled a bosou nohu byste do nich nezabořili ani náhodou.

Podle odborníků na zakládání a údržbu trávníků vypije tráva za sezónu, tedy od jara do podzimu 25 – 40 litrů vody na metr čtvereční za týden. Počítáme-li, že zalévat ji je potřeba 26 týdnů v roce (a s oteplováním, ke kterému u nás dochází od šedesátých let, se tato doba bude prodlužovat), dojdeme k následujícím výpočtům:

 • Za týden trávník spotřebuje 10 000 litrů vody (25 mm vody x 400 m2)
 • Za 6 měsíční sezónu je spotřeba vody 10 000 litrů vody (týdně) x 26 týdnů, tedy 260 000 litrů

Samozřejmě musíme zohlednit průměrné srážky v České republice (vycházíme z veřejně dostupných dat Českého hydrometeorologického ústavu). Ty jsou kolem 700 mm, pro vegetační období květen – říjen to je 450 mm. 

Za 26 týdnů tak naprší 180 000 litrů srážek (450 mm x 400 m2).

Odečteme-li od potřeby trávníku (260 000 litrů vody) to, co naprší (tedy 180 000 litrů vody), dostaneme se na 80 000 litrů vody, kterou musíme do trávy dostat prostřednictvím zálivky. To je 80 m3.

Oproti trávníku stojí bazén. Ten náš modelový je Malorka, laminátový bazén do země, do kterého se vejde 18 m3 vody. Oproti nadzemním bazénům mají zapuštěné laminátové zahradní bazény jednu velkou výhodu: stačí je jednou napustit a dalších několik let dopouštíte jen to, co odpustíte před zimou, vycákáte při koupání nebo se odpaří. Laminát se totiž velmi málo zanáší, jeho čištění je extrémně snadné a s kvalitní bazénovou filtrací je čistá voda téměř bez práce.  

Budeme-li počítat, že z našeho modelového bazénu při zazimování upustíte 6 m3 vody a v průběhu roku spotřebujete dalších cca 5,2 m3 vody na proplachování bazénové filtrace, dopuštění odpařené nebo vycákané vody, dostaneme se na 11,2 m3 vody ročně. První sezónu to bude i s kompletním napuštěním bazénu 23,2 m3.

Za jednu sezónu tedy naprosto prokazatelně spolkne trávník 7x víc vody než zapuštěný bazén. To je překvapivé, že?

I obyčejný nadzemní bazén spotřebuje méně vody než trávník

Možná vás teď napadlo, že by mohlo být dobrým řešením pořídit si na zahradu klasický kulatý nadzemní bazén. Před každou zimou ho sice budete muset vypustit, sem tam se v průběhu sezóny voda zkazí (stačí, aby bylo tepleji, než jste čekali a vy tomu zapomenete přizpůsobit dávkování chemie) a během pár let budete muset koupit nový, ale i tak bude úspornější než trávník. Bazén o průměru 4 metry spotřebuje každoročně cca 20,2 m3 (15 m3 napustíte a 5,2 m3 vycákáte nebo se odpaří). 

Resumé? S naprosto čistým svědomím můžeme říci, že zapuštěné zahradní bazény jsou mnohem méně náročné na spotřebu vody než trávník (dokonce i než nadzemní bazény). A to ještě nepřišla řeč na to, jak skvělý pocit je, když si můžete skočit do bazénu kdykoliv se vám zachce a klidně jen na pár minut.

zdroj: placená inzerce, foto: Bazény relax s.r.o.

2 komentáře: „Tajemství zahradního bazénu: překvapí vás, až zjistíte, kdo je největším zahradním žroutem vody

 • 4. 7. 2024 (22.50)
  Trvalý odkaz

  Podle mě, kdo má zahradu tak ví, že mít krásný a funkční bazén vyžaduje pravidelnou a pečlivou údržbu. Aby byl zahradní bazén v perfektním stavu, tak to je výsledek neustálé práce. Proto jsem si nedávno vybrala bazénový vysavač na stránce https://www.recenzopedia.cz/dilna-stavba-zahrada/bazenove-vysavace/automaticke-bazenove-vysavace/ se srovnáváním a recenzemi nejlepších automatických bazénových vysavačů. S ním máme vodu neustále čistou a průzračnou.

  Reagovat
 • 16. 6. 2024 (10.54)
  Trvalý odkaz

  Ďakujem za zaujímavý článok o tajomstvo záhradného bazéna a jeho vplyv na spotrebu vody. Vaše informácie sú veľmi poučné pre všetky, kto má záhradný bazén alebo ho plánuje pořídit. Ak hľadáte ďalšie užitočné informácie a zdroje, odporúčame navštíviť All The Best . Registrujte sa do Európskych firiem a online magazín, ktorý môže byť veľmi užitočný pre vaše podnikanie a rozvoj.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *