Jak využít zimní slunce v domácnosti? K vytápění, ohřevu vody i k otevírání vrat

Sluneční energie se v současnosti využívá nejen ve velkém, například v případě solárních elektráren, ale čím dál více i v běžných domácnostech. Přestože je v zimním období sluneční záření méně intenzivní, může pokrýt část energetické spotřeby české domácnosti.

Fotovoltaické panely na střeše trvale obyvatelné chaty. Autor: ekobydleni.eu
Fotovoltaické panely na střeše trvale obyvatelné chaty. Autor: ekobydleni.eu

Lidé tak začínají více investovat do systémů, díky kterým lze sluneční energii využít na ohřev vody, pro vytápění nebo na výrobu elektřiny. Nejde přitom pouze o finanční úsporu, ale stále častěji také o vyjádření ekologického cítění.

Solární energie jako způsob vytápění

Energie ze slunce přeměněná na teplo se získává prostřednictvím solárních kolektorů, někdy též zvaných jako fototermické. Sluneční svit je v našich zeměpisných šířkách nejintenzivnější v období od dubna do září, i v zimě však lze jeho hodnoty využít v náš prospěch.

V rozmezí mezi listopadem a únorem se průměrný počet slunečných hodin za měsíc pohybuje od 30 do 90 a nejčastěji se získaná energie využívá při ohřevu užitkové vody nebo k přitápění. Počítají s tím už i moderní typy kotlů, které jsou k přitápění pomocí solární energie přizpůsobeny.

Na rozdíl od fotovoltaických systémů, které transformují sluneční záření přímo na elektřinu a mají účinnost zhruba 15 %, dokážou ty fototermické využít až 80 % energie ze slunečního záření.

Přirozená výhřevnost slunce

Zimní slunce působí také skrze klasický skleníkový jev, kdy pomáhá vyhřívat obytné místnosti přímým slunečním zářením. Zejména jižní a jihozápadní strany fasády mohou tímto způsobem získat až 50 % tepla. Během zimních měsíců je navíc důležité zabránit tepelným únikům, ke kterým nejvíce dochází skrze okna.

„Tepelné ztráty výrazně snižují předokenní rolety, které mají výborné tepelně- izolační vlastnosti a přirozeně regulují teplotu v domě či bytě,“ vysvětluje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou stínící techniky.

Využití fotovoltaiky pro LED osvětlení i pohon zařízení

V domácích podmínkách mohou dobře fungovat i fotovoltaické systémy, které přeměňují sluneční záření na elektřinu. Fotovoltaické panely spolu s akumulátorem poslouží jako zdroj napětí, který jistí výpadky proudu.

Takové panely se dají instalovat například na zábradlí balkonu a lze jimi napájet třeba stále oblíbenější zdroje, ale i notebooky, telefony nebo WiFi síť.

Pohon na solární energii je v současné době také osvědčeným řešením pro ovládání různých komponentů, jako například vrat, bran, garáží i předokenních rolet v místech, kde není k dispozici elektrická síť.

„Kromě úspory energie a šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí je velkou výhodou pohonů se solárními systémy možnost ovládání garážových vrat během výpadků proudu ve veřejné síti, a to i v noci díky bateriovému zdroji,“ doplnil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která v tuzemsku patří mezi největší výrobce garážových vrat.

tisková zpráva

2 komentáře: „Jak využít zimní slunce v domácnosti? K vytápění, ohřevu vody i k otevírání vrat

 • 15. 11. 2016 (14.01)
  Trvalý odkaz

  Škoda těchto článků. Zní to jako PR článek nějaké konkrétní firmy. Zajímalo by mě bližší srovnání FV vs fototermika. Jak je to s návratností, trendy apod.
  Zrazila mě věta „fototermické využít až 80 % energie ze slunečního záření“ opravdu dokáží využít tolik procent i v zimních měsících? Při -5 stupních také?
  Právě to jsem slyšel jako argument pro FV, která ač s menší účinností získá v zimně při mrazech víc tepla než termické kolektory. Je to tak?

  Reagovat
  • 15. 11. 2016 (14.22)
   Trvalý odkaz

   Při mých zkušeností s termickými kolektory v zimě se sníží účinnost k 50 procentům možná ještě méně. Když vezmu ohřátou vodu v bojleru v létě : max. 90 stupňů a v zimě mám max. 45 stupňů. Až doslouží tento systém tak přemýšlím o tepelném čerpadla Thermal 300 …ohřeje to 850 litrů za 24 hodin a to by mne mělo stačit na koupání plus mytí nádobí apod. Uvažoval jsem o FV, ale ta mne vyjde o něco více finančně.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *