Jak využít zimní slunce v domácnosti? K vytápění, ohřevu vody i k otevírání vrat

Sluneční energie se v současnosti využívá nejen ve velkém, například v případě solárních elektráren, ale čím dál více i v běžných domácnostech. Přestože je v zimním období sluneční záření méně intenzivní, může pokrýt část energetické spotřeby české domácnosti.

Fotovoltaické panely na střeše trvale obyvatelné chaty. Autor: ekobydleni.eu
Fotovoltaické panely na střeše trvale obyvatelné chaty. Autor: ekobydleni.eu

Lidé tak začínají více investovat do systémů, díky kterým lze sluneční energii využít na ohřev vody, pro vytápění nebo na výrobu elektřiny. Nejde přitom pouze o finanční úsporu, ale stále častěji také o vyjádření ekologického cítění.

Solární energie jako způsob vytápění

Energie ze slunce přeměněná na teplo se získává prostřednictvím solárních kolektorů, někdy též zvaných jako fototermické. Sluneční svit je v našich zeměpisných šířkách nejintenzivnější v období od dubna do září, i v zimě však lze jeho hodnoty využít v náš prospěch.

V rozmezí mezi listopadem a únorem se průměrný počet slunečných hodin za měsíc pohybuje od 30 do 90 a nejčastěji se získaná energie využívá při ohřevu užitkové vody nebo k přitápění. Počítají s tím už i moderní typy kotlů, které jsou k přitápění pomocí solární energie přizpůsobeny.

Na rozdíl od fotovoltaických systémů, které transformují sluneční záření přímo na elektřinu a mají účinnost zhruba 15 %, dokážou ty fototermické využít až 80 % energie ze slunečního záření.

Přirozená výhřevnost slunce

Zimní slunce působí také skrze klasický skleníkový jev, kdy pomáhá vyhřívat obytné místnosti přímým slunečním zářením. Zejména jižní a jihozápadní strany fasády mohou tímto způsobem získat až 50 % tepla. Během zimních měsíců je navíc důležité zabránit tepelným únikům, ke kterým nejvíce dochází skrze okna.

„Tepelné ztráty výrazně snižují předokenní rolety, které mají výborné tepelně- izolační vlastnosti a přirozeně regulují teplotu v domě či bytě,“ vysvětluje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou stínící techniky.

Využití fotovoltaiky pro LED osvětlení i pohon zařízení

V domácích podmínkách mohou dobře fungovat i fotovoltaické systémy, které přeměňují sluneční záření na elektřinu. Fotovoltaické panely spolu s akumulátorem poslouží jako zdroj napětí, který jistí výpadky proudu.

Takové panely se dají instalovat například na zábradlí balkonu a lze jimi napájet třeba stále oblíbenější zdroje, ale i notebooky, telefony nebo WiFi síť.

Pohon na solární energii je v současné době také osvědčeným řešením pro ovládání různých komponentů, jako například vrat, bran, garáží i předokenních rolet v místech, kde není k dispozici elektrická síť.

„Kromě úspory energie a šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí je velkou výhodou pohonů se solárními systémy možnost ovládání garážových vrat během výpadků proudu ve veřejné síti, a to i v noci díky bateriovému zdroji,“ doplnil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která v tuzemsku patří mezi největší výrobce garážových vrat.

tisková zpráva
Sdílet: