Jak dosáhnout na ekologicky šetrnější domácnost? Máme pro vás 5 tipů!

Chod domácnosti může mít negativní vliv na životní prostředí. Jenže to lze v mnoha ohledech změnit. Následná úspora se navíc nemusí týkat pouze životního prostředí, ale také rodinného rozpočtu.

Na kvalitě životního prostředí záleží

Životní prostředí je prostředí, ve kterém žijeme. Ačkoli jsme tímto konstatováním Ameriku neobjevili, spousta lidí stále vidí ve snaze o zlepšení životního prostředí něco, co se jich netýká. Jenže špatné ovzduší značně ovlivňuje naše fyzické i psychické zdraví, neboť je např. zdrojem environmentálního stresu. Začít bychom přitom měli už doma, neboť chod jednotlivých domácností se výrazně projevuje na stavu celkového životního prostředí.

1. Pořiďte si ekologicky šetrnější spotřebiče

Možná vás překvapí, že ručním mytí nádobí spotřebujete více vody než myčka. Ekologicky šetrnější jsou rovněž chytré pračky, které umožňují zvolit programy, které opět nespotřebují tolik vody a navíc dovolují prát při nižších teplotách. Samozřejmě byste také neměli prát nazdařbůh, ale pouze když máte plnou pračku. Každopádně vám tyto spotřebiče umožní zároveň šetřit i finance, a pokud využijete cashback a slevy na Euronics.cz, případně na další e-shopy, můžete ušetřit už při samotném nákupu. Vždy ale cilte na spotřebiče v energetické třídě minimálně A+.

2. Udržujte doma čistotu s ohledem na životní prostředí

Vliv na životní prostředí, byť ne velký, má i úklid. Můžete si např. pořídit ekologicky šetrnější čističe, aviváže a další přípravky. Takové prací prášky, které obsahují agresivní bělidla, sice dodají prádlu zářivě bílou barvu, nicméně rozhodně nejsou ekologicky šetrné. Záleží tedy na vašich prioritách. Každopádně si často ani nemusíte pořizovat nic navíc. Na místo aviváže lze např. použít vonný olejíček, místo čističů zase můžete vyzkoušet jedlou sodu, citrónovou šťávu anebo ocet.

3. Sviťte a topte šetrněji

Mít rozsvíceno potřebujeme, nicméně opět platí, že všeho s mírou. Určitě tedy zhasínejte v místnostech, ve kterých právě nejste. Navíc je vhodné pořídit úspornější zdroje světla. V tomto ohledu jsou nejlepší LED žárovky, jež jsou sice dražší než jiné zdroje, na druhou stranu je jejich roční provoz zdaleka nejúspornější. Na životní prostředí má negativní vliv rovněž topení. Nejhorší jsou přitom kamna na uhlí. Pořídit si ekologicky šetrnější svítidla či topidla může být navíc se slevovými kupóny na různé internetové obchody opět výhodnější, takže se výdaje mohou snížit.

4. Minimalizujte produkci odpadu

Umělé hmoty určitě nepatří mezi ekologicky šetrné materiály. Pokud tedy jdete na nákup, nekupujte si pokaždé novou igelitovou tašku, ale vezměte si vlastní látkovou. Problémem pak představují i igelitové pytlíky. Proto je nepoužívejte, jestliže nemusíte. Ve větších městech už dnes navíc existují bezobalové obchody. Nákupy také plánujte, abyste zbytečně nepořizovali to, co právě nutně nepotřebujete. A samozřejmě třiďte odpad, protože tím dopomůžete k recyklaci jednotlivých materiálů, což má na životní prostředí také kladný dopad.

5. Zaměřte se i na jídlo a pití

Mnoho lidí si stále neuvědomuje, že na kvalitu ovzduší a čistotu prostředí má největší vliv neefektivní výroba potravin a jejich přepravování. Proto se zaměřte spíše na suroviny od lokálních či alespoň tuzemských zemědělců. Produkce rostlin je potom méně zatěžující než produkce živočišných výrobků. Pozornost ovšem zaměřte také na vodu. Kupovat nápoje v PET lahvích totiž není právě ideální, takže si alespoň jednou za čas natočte vodu z kohoutku. Notabene, když nemusí být nutně méně kvalitní než ta kupovaná. Udělat zkrátka můžete dost…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *