Mrakodrapy? Zastaralé. V 21. století porostou města do podzemí

Zatímco 20. století bylo dobou mrakodrapů, kdy se budovy šplhaly do co největší výšky, století 21. bude možná pravým opakem. Světová velkoměsta se totiž začínají nořit stále hlouběji do podzemí. Má to své výhody.

I takhle by podle představ architektů mohla v budoucnosti vypadat dnes opuštěná podzemní stanice metra Arsenal v Paříži. foto: OXO ARCHITECTES + LAISNÉ ARCHITECTE
I takhle by podle představ architektů mohla v budoucnosti vypadat dnes opuštěná podzemní stanice metra Arsenal v Paříži. foto: OXO ARCHITECTES + LAISNÉ ARCHITECTE

Nejvyšší budova světa, Burdž Chalífa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, je vysoká 828 metrů. Dokončena byla v roce 2010. Přitom ještě donedávna byly nejvyšší budovy světa poloviční. A už dnes se plánují mrakodrapy, které budou měřit víc než jeden kilometr, dost možná i víc než jednu míli (1600 metrů).

Jenže rostoucí náklady na stavbu výškových budov a především stále proměnlivější (a nebezpečnější) počasí ukazují, že hnát se za každou cenu výš a výš možná není ten úplně nejlepší nápad. V městských centrech předních světových metropolí se tak rodí obrovská podzemní města.

>>> ČÍST CELÝ ČLÁNEK <<<

EkoBonus.cz

Jeden myslel na “Mrakodrapy? Zastaralé. V 21. století porostou města do podzemí

  • 25. 7. 2014 (18.28)
    Trvalý odkaz

    Ano to je také možnost, navíc to může snížit náklady na klimatizaci a topení, v určitých hloubkách je stabilní teplota, ale problémy budou se spodní vodou a hlavně není to řešením pro obytné prostory, možná pokud by součástí toho byly konvenční povrchové stavby, které by sloužily jako světlíky. Ale pro obchody a výrobu by to bylo možná dobré.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *