Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
21. 1. 2008 v rubrice Větrná energie

V americkém státě Texas byly spuštěny větrné turbíny vysoké 345 stop neboli 105 metrů. Jedná se o nejvyšší větrné turbíny v USA. Pocházejí z dílny společnost Vestas (typ Vestas V90) a generují každá 3 megawatty.

Větrné turbíny

Větrné elektrárnyJsou součástí větrné farmy Snyder Wind Project o celkovém výkonu 63 MW. Vy výšce kolem 100 m jsou příznivější větrné podmínky, celá farma díky tomu dokáže dodávat elektřinu ekvivalentní roční spotřebě 12 000 texaských domácností.
Jen v roce 2007 se výkon v USA zvýšil na 5244 MW, což je zvýšení kapacity o 45%. Celková kapacita větrných elektráren v USA je nyní 16 818 MW, nejvíce elektráren je instalováno v Texasu. Minimálně stejný skok v celkové kapacitě by měl v USA proběhnout i tento rok.
Mimochodem, Vestas je evropský výrobce pocházející z Dánska, dnes jeden z největších dodavatelů na světě. Nedávno analyzoval celkový životní cyklus svých turbín, tj. kolik energie je třeba pro jejih výrobu. Analýza ukázala, že výroba 3 MW turbíny spotřebuje stejně energie, jako tato turbína vyrobí za 6,8 měsíce. Přitom odhadovaná životnost turbín je minimálně 20 let.

treehugger, renewableenergyaccess, metaefficient
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz